Viacerí poslanci Sme rodina avizovali v stredu v pléne podporu opozičnému návrhu na jednorazový príspevok na nezaopatrené dieťa. Novelu zákona predložili nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková upozornila v tejto súvislosti na porušenie koaličnej dohody.

O tejto legislatívnej iniciatíve podľa predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského diskutovali aj na koaličnej rade. „My sme žiadali, aby vláda prišla s nejakým vlastným návrhom, vláda so žiadnym návrhom neprišla. Ja osobne budem hlasovať za tento návrh zákona," vyhlásil.

Podporiť návrh plánujú aj poslanci Martin Borguľa, Ľuboš Krajčír či poslankyňa Petra Krištúfková (všetci Sme rodina). „Nepozerajme sa na to, kto predkladá, ale čo predkladá," apeloval Krajčír. Podporu návrhu vyjadril aj podpredseda parlamentu Juraj Blanár za poslanecký klub Smeru-SD. Viacerí však upozornili, že do druhého čítania by sa mala dopracovať adresnosť opatrenia.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po návšteve Ústavu na výkon väzby a ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave 5. mája 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sme rodina nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

Poslanci OĽANO Marek Šefčík aj Ján Herák opatrenie považujú za nesystémový krok. „Mne sa tento návrh síce veľmi páči, ale trošku to vnímam za taký populistický krok," podotkol Herák. Nemyslí si, že to rodinám z dlhodobého hľadiska pomôže. Milan Kuriak (OĽANO) pripustil, že by za návrh zahlasoval, pravdepodobne tak však neurobí, chce si to ešte dôsledne rozmyslieť. „Lebo vám ide len o politické body, určite nie o úprimný záujem o rodiny a deti," adresoval predkladateľom. Radovan Kazda (SaS) si rovnako myslí, že ide o populistický návrh.

Bittó Cigániková zároveň upozornila, že ak Sme rodina zahlasuje za tento návrh, bude to porušenie koaličnej dohody. „Určite to budeme riešiť na koaličnej rade. Myslím si, že vieme ako koalícia podať naozaj systémový návrh, ktorý pomôže rodinám a nie jednorazovú náplasť, ktorá sa nedá nazvať inak ako populizmom," zdôraznila. Podľa nej si treba sadnúť a porozprávať sa, nie hlasovať mimo koaličnej dohody. „Mne sa zdá, že si to nie všetci úplne uvedomujú, čo toto spôsobuje, pretože keď sa tak budeme správať všetci, tak naozaj potom dlho fungovať takto nevieme," zdôraznila.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po návšteve Ústavu na výkon väzby a ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave 5. mája 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sme rodina sa bude Kolíkovej pýtať otázky k návrhu na jej odvolávanie

Líderka koaličnej strany Za ľudí a ministerka pre investície Veronika Remišová rovnako pripustila, že pôjde o porušenie koaličnej zmluvy. „V koaličnej zmluve máme jasne zadefinované hlasovania. Dohodli sme sa, že budeme riešiť situáciu rodín ako vláda a ako koalícia," podotkla. Ozrejmila, že za stranu Za ľudí navrhovali aj cielené jednorazové príspevky pre rodiny do sektorov, ktoré sú momentálne najviac postihnuté krízou. Malo ísť napríklad o podporu dovoleniek na Slovensku pre rodiny alebo podporu gastra cez podporné príspevky rodinám.

Jeden z predkladateľov Erik Tomáš (nezaradený) v rozprave uviedol, že návrh je „čistý ako krištáľ" a finančne zvládnuteľný. „Spojme sa a podporme tento prídavok na dieťa. Máte z čoho, napožičiavali ste si peniaze," apeloval na koalíciu. Cieľom návrhu zákona, ktorý je v parlamente v prvom čítaní, je zaviesť jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na nezaopatrené dieťa.