Viacerí obvodní lekári v Maďarsku majú námietky voči protikoronavírusovej vakcíne čínskej firmy Sinopharm, ktorou by mali začať tento týždeň očkovať. Informoval o tom v pondelok denník Népszava. Denníku lekári uviedli, že k vakcíne je k dispozícii len maďarský preklad čínskeho popisu výrobku, avšak nie stanovisko maďarského orgánu, ktorý v mimoriadne zjednodušenom procese udelil povolenie na domáce použitie.

Ako dodali, vakcínu nebudú nikomu odporúčať a podajú ju iba tomu, kto ju bude vyslovene požadovať. Očkovaciu látku farmaceutickej spoločnosti Sinopharm distribuovali obvodným ambulanciám najmä na očkovanie ľudí vo veku nad 60 rokov.

WA 6 Belehrad - Zdravotník pózuje s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm v Belehrade v utorok 19. januára 2021. Do Srbska doviezli v sobotu milión dávok vakcíny proti novému koronavírusu od čínskej spoločnosti Sinopharm. Srbsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, do ktorej priviezli čínsku vakcínu určenú na masové očkovanie obyvateľstva. Po vakcíne od spoločnosti Pfizer-BioNTech a ruskej očkovacej látke Sputnik V je vakcína od firmy Sinopharm už treťou, ktorou sa
Neprehliadnite

Maďarský ústav farmácie udelil povolenie čínskej vakcíne Sinopharm

Čínska vakcína na zaočkovanie 275-tisíc ľudí, ktorej prvá zásielka dorazila do Maďarska 16. februára, nemá všetky potrebné doklady, aké mala napríklad ruská očkovacia látka Sputnik V. Povedal to vo štvrtok minulý týždeň primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik, ktorý vyjadril nádej, že nielen Národné centrum zdravia (NNK) vykoná potrebné preverenie vakcíny, ale že budú k dispozícii aj dokumenty, ktoré potvrdia, že čínska očkovacia látka je účinná.

Celkový počet infikovaných v Maďarsku do pondelka stúpol na 405 646 a úmrtí na 14 347. Aktuálne je nakazených 82 649 a z ochorenia spôsobovaného koronavírusom sa zotavilo 308 650 osôb. Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali dosiaľ 453 457 ľudí, z ktorých 201 005 dostalo aj druhú dávku vakcíny.