Viaceré nemecké verejnoprávne stanice dočasne zatvorili svoje kancelárie v Rusku. Dôvodom je nový zákon o šírení falošných správ o ruskej armáde, za ktorého porušenie hrozí až 15 rokov odňatia slobody. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.
Pozastavenie svojho pôsobenia v Rusku oznámil celonemecký zväzok verejnoprávnych audiovizuálnych inštitúcií ARD aj verejnoprávna televízia ZDF.
Zviazané ruky novinárov
Tieto verejné organizácie budú „naďalej dôkladne informovať verejnosť o udalostiach v Rusku a na Ukrajine zo svojich iných kancelárií", uvádza sa vo vyhlásení vysielateľa WDR, ktorý je členom ARD.
Podobné rozhodnutia už predtým ohlásili aj iné zahraničné médiá vrátane BBC News či Bloomberg News, pripomína AFP.
„Neostáva žiadna iná možnosť, len dočasne pozastaviť prácu všetkých novinárov zo stanice BBC News a ich podporného štábu v rámci Ruskej federácie. Popritom posudzujeme všetky ďalšie následky tohto nežiadúceho vývoja," povedal v piatok generálny riaditeľ BBC Tim Davie.
ARD otvorila svoje moskovské štúdio v roku 1956 a informovala z neho aj o dianí na Ukrajine, v Bielorusku aj v iných krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.
Reakcia na informačnú vojnu
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok návrh zákona, ktorý zavedie tresty odňatia slobody až do 15 rokov za šírenie falošných správ o ruskej armáde. Reagoval tak na „informačnú vojnu", ktorú voči Rusku vedú krajiny Západu, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Táto právna norma udeľuje tresty odňatia slobody v rôznej dĺžke a pokuty voči ľuďom, ktorí zverejnia „vedome falošné informácie" o armáde. Prísnejšie tresty hrozia v prípade, keď úrady rozhodnú, že šírenie týchto správ mohlo mať vážne následky.