Skupina leteckých spoločností z Európy a zo Spojených štátov žaluje holandskú vládu za jej rozhodnutie obmedziť pre škodlivé emisie prevádzku na medzinárodnom letisku Schiphol v Amsterdame, jednom z najväčších v Európe.
„Letisko Schiphol významne prispieva k holandskej ekonomike a priamo aj nepriamo poskytuje viac ako 100-tisíc pracovných miest. Letisko každoročne využívajú milióny ľudí z celého Holandska na obchodné cesty, dovolenky, rodinné návštevy alebo štúdium, vďaka svojej medzinárodnej sieti je letisko atraktívne pre zahraničné spoločnosti, ktoré sa chcú v Holandsku usadiť,“ píše sa v oznámení.
Aerolínie považujú rozhodnutie vlády za jednostranné, unáhlené a nepochopiteľné. Vláda má v úmysle znížiť kapacitu letiska z 500-tisíc na 460-tisíc letov ročne, konečný cieľ do roku 2024 je dostať sa na 440-tisíc letov za rok.
Žalobu na vládu iniciovala holandská vlajková letecká spoločnosť KLM. Tá uviedla, že má podporu materskej skupiny Air France-KLM aj ďalších aerolínií patriacich do skupiny. Popri nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyjet z Británie žalobu podporili tiež letecké spoločnosti Corendon, TUI či americké aerolinky Delta Air Lines.
KLM uviedla, že letecké spoločnosti už uskutočnili mnohomiliardové investície, aby splnili krátkodobé aj dlhodobé ciele v súlade so svojimi vlastnými plánmi na zníženie uhlíkových emisií aj snahou vlád zabezpečiť čistejšie životné prostredie. „Okrem negatívneho dopadu na holandskú ekonomiku by zníženie kapacity výrazne obmedzilo možnosti cestovania a spojenia pre spotrebiteľov,“ stojí v spoločnom vyhlásení.
Letecké spoločnosti trvajú na tom, že okrem porušenia vnútroštátnych, európskych a medzinárodných právnych predpisov je rozhodnutie holandskej vlády zbytočné, škodlivé a chýba riadne odôvodnenie. Letecký priemysel už podľa nich dosahuje významné výsledky, pokiaľ ide o znižovanie emisií CO2 a znižovanie hladiny hluku.