Viac ako štvrť milióna z obyvateľov Slovenska žije v zahraničí. Vyplýva to z Národnej analytickej správy štatistického úradu na základe zistení a dát Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Informovala hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder.
V posledných dekádach dochádza k výraznému nárastu počtu obyvateľov Slovenska, ktorí hľadajú nové príležitosti mimo hraníc Slovenska. Hlavnými dôvodmi sú ekonomické faktory.
Z celkového počtu 5 449 270 obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenska, sa 264 269 obyvateľov zdržiava na súčasnom pobyte v zahraničí. Tvoria 4,8 percenta zo všetkých obyvateľov Slovenska.
Môže ísť o osoby, ktoré sa natrvalo vysťahovali zo Slovenska, ale nesplnili si povinnosť odhlásenia, a preto majú trvalý pobyt stále evidovaný na území Slovenska, alebo je možné túto skupinu posudzovať ako dočasných ekonomických migrantov, ktorí v zahraničí pracujú, ale pravidelne sa vracajú na Slovensko, prípadne sa v budúcnosti plánujú trvalo vrátiť.
V zahraničí žije viac žien, ktoré majú trvalý pobyt na Slovensku, ako mužov Slovákov. Ženy tvoria viac ako 53 percent. Najviac obyvateľov žije v Českej republike, predstavujú 29,1 percenta zo všetkých obyvateľov Slovenska žijúcich v zahraničí. Nasleduje Spojené kráľovstvo (18,5 percenta) a Nemecko (9,5 percenta).
Z mimoeurópskych štátov žije najviac Slovákov v Spojených štátoch amerických (tri percentá) a v Kanade (1,2 percenta).
Najvyšší podiel obyvateľov so súčasným pobytom v zahraničí je v okresoch Michalovce, Levoča, Snina a Stropkov. Spomedzi obyvateľov Slovenska žijúcich v zahraničí má najvyšší podiel obyvateľov stredoškolské vzdelanie s maturitou, je to vyše 32 percent.