Lesníci postupujú v súlade s ochranou prírody s pomocou šetrných technológií ako sú lesné lanovky, ľahké kolesové traktory, či kone. Odstraňovanie kalamitného dreva bude prebiehať na ploche 21,14 ha.
„Pri obnove budeme v prvých rokoch využívať prirodzenú obnovu územia v kombinácií s vysádzaním vetrom odolných drevín ako sú jedle, borovice, smrekovec opadavý, buk lesný, či javor horský. Celkovo tu počas niekoľkých rokov vysadíme takmer 34-tisíc stromov,“ povedal Peter Líška, riaditeľ ŠL TANAP. Najviac, po 10-tisíc stromov, bude pritom jedlí a bukov.
Veterná smršť v Tatrách Zdroj: SITA / AP
Aby zabránili jarnému rojeniu lykožrútov, a tým aj tlaku na okolité porasty, budú lesníci realizovať aj zvýšené množstvo ochranných opatrení. V najviac poškodených oblastiach budú vo väčšom počte zakladať klasické lapáky aj feromónové lapače. Na ich výrobu použijú v plnej miere poškodené stromy v oblasti. V lesných porastoch postihnutých vetrovou kalamitou budú tiež čistiť drobné vodné toky od popadaných stromov a zvyškov po spracovaní kalamity.
Odstraňovanie kalamity potrvá približne dva mesiace. Odhady celkových škôd spôsobených popadanými stromami na majetku ako sú zariadenia, budovy či lesná dopravná sieť sa blížia k sume 10-tisíc eur.