Veľké ropné spoločnosti Exxon Mobile, Chevron, Shell, TotalEnergies či BP v roku 2022 dokopy zarobili takmer 200 miliárd dolárov. Prognóza pre rok 2023 však nevyzerá tak priaznivo, keďže ceny zemného plynu klesajú, inflácia rastie, ekonomike hrozí spomalenie a neistotu spôsobuje aj znovuotvorenie Číny, píše agentúra Bloomberg.
Zisky piatich horeuvedených spoločností v roku 2022 dosiahli dokopy úroveň 198,7 miliardy dolárov, čo je o 50 percent viac než predchádzajúci ročný rekord spred viac než dekády.
Ceny komodít v porovnaní s rekordnými úrovňami z roku 2022 celoplošne klesli, no aj napriek tomu to stále vyzerá, že tento rok bude veľmi silný, tvrdí analytička Kim Fustierová z HSBC Holdings. Podľa nej by tento rok mohol byť druhým najlepším rokom v histórii celkovej distribúcie a spätného odkupovania akcií.
Aj keď ceny energií prudko klesli – ceny surovej ropy a plynu sú nižšie, než keď Rusko vo februári napadlo Ukrajinu – tak tento vývoj môže svetovej ekonomike a energetickým spoločnostiam pomôcť z dlhodobého hľadiska zastabilizovať ich smerovanie. Nižšie náklady na energie zmierňujú vplyv inflácie, čím znižujú tlak na centrálny banky, aby naďalej zvyšovali úrokové sadzby.
Najväčšie spoločnosti v oblasti preskúmavania ropných ložísk sa sústreďujú na presúvanie rekordne vysokých ziskov naspäť k akcionárom, no zároveň sa svoje výdaje snažia držať pod kontrolou. Táto stratégia si vyslúžila útoky z radov politikov v Bruseli i Washingtone, ktorí by v snahe znížiť ceny radi videli nárast dodávok.
Akcie firiem Exxon Mobile, Chevron, Shell, TotalEnergies a BP vzrástli o minimálne 18 percent, odkedy Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu, a to aj napriek 11-percentnému poklesu ceny surovej ropy.
Riaditelia budú túto sezónu musieť vyriešiť jednu dôležitú otázku – koľko si odložiť bokom na daň z neočakávaného zisku. Firma Exxon odhaduje, že ju rok 2022 v tomto smere vyjde zhruba na dve miliardy dolárov, no vec sa rozhodla riešiť súdnou cestou. Spoločnosť Shell počíta s účtom na 2,4 miliardami dolárov.