Počty cestujúcich na európskych letiskách v 3. štvrťroku tohto roka vzrástli o 61 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, stále sa ale nedostali na úroveň pred pandémiou covidu-19, za ktorou zaostávali v tomto období o 12 percent. Vyplýva to z najnovšej štatistiky asociácie európskych letísk ACI Europe.

Najviac cestujúcich, skoro 20 miliónov, odbavilo v tohtoročnom 3. štvrťroku letisko v Istanbule, nasledované londýnskym letiskom Heathrow (18,1 milióna) a parížskym letiskom Charlesa de Gaullea (17,4 milióna). Štvrté bolo letisko v Amsterdame (15,7 milióna) a piaty skončil Frankfurt (15,1 milióna). Z tejto „veľkej päťky" najväčších európskych letísk sa iba to istanbulské vrátilo už na úroveň pred pandémiou covidu-19.

Na istanbulskom medzinárodnom letisku vzrástol počet cestujúcich oproti 3. štvrťroku 2021 o 56 percent a v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019, teda pred pandémiou covidu-19, to bolo o tri percentá.

Z ďalších európskych letísk sa na predpandemickú úroveň v 3. štvrťroku tohto roka vrátili už letiská v Grécku, Luxembursku a na Islande. Medzi ostatnými sú potom aj veľké rozdiely, čo sa týka porovnania s rokom 2019. Väčšie oživenie zaznamenali už napríklad letiská v Portugalsku, Španielsku, Rumunsku, Litve, Chorvátsku, Írsku, Taliansku či Poľsku, kde k tomu pomohli najmä nízkonákladové aerolínie. Horšie výsledky stále evidujú letisko vo Francúzsku, Británii či Nemecku.

Česká republika je na tom v tomto porovnaní podobne ako Lotyšsko, Fínsko, Bulharsko či Bulharsko, čo ACI Europe vysvetľuje z veľkej časti obmedzením cestovania v dôsledku sankcií proti Rusku a Bielorusku kvôli vojne na Ukrajine. České letiská sú podľa tejto štatistiky ešte asi o 30 percent pod úrovňou počtov cestujúcich pred pandémiou covidu-19, pokiaľ ide o porovnanie 3. štvrťroka tohto roka s rovnakým obdobím roka 2019.

Ďalšie dôležité správy

RDS
Neprehliadnite

Lietadlá pre cestujúcich menia na lietajúce nákladiaky. A dopyt po nich prudko rastie