Koronavírus CoV-229E, ktorý spôsobuje bežnú nádchu, nebol podľa výskumníkov z americkej spoločnosti Nference objavený v iných variantoch koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje covid-19, uvádza denník The Washington Post. Informáciu priniesol portál Hospodárskych novín.
Omikron, práve pre svoju podobu s vírusom 229E, sa rýchlejšie prenáša a jeho prejavy sú preto miernejšie.
Prispôsobil sa ľudskému hostiteľovi
Spoluautor ešte nerecenzovanej štúdie Venky Soundararajan tvrdí, že podobnosť variantu omikron s 229E sa môže preukázať v lepšej prispôsobivosti ľudskému hostiteľovi a teda lepšie sa vyhnúť imunitnej reakcii. Soundararajan však dodáva, že na presné definitívne závery treba ešte počkať.
Svetová zdravotnícka organizácia označila riziko spojené s variantom omikron za veľmi vysoké
Mohol sa vyvinúť u pacientov s HIV
Nemecký imunológ Carsten Watzl, ktorého v pondelok citovala agentúra DPA si myslí, že prekvapivo vysoký počet mutácií na novom koronavírusovom variante omikron môže naznačovať, že tento variant sa vyvinul u pacientov s HIV alebo s inými poruchami imunitného systému.
Má množstvo mutácií
V porovnaní s pôvodnými koronavírusovým variantom, ktorý sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan, má variant omikron nezvyčajné množstvo mutácií – len na samotnej hrotovej bielkovine (takzvanom „spike proteíne") ich má viac ako 30.
Variant omikron sa mohol vyvinúť u pacientov s HIV, mieni popredný nemecký imunológ
Niektoré z týchto mutácií sú spojené s väčšou prenosnosťou vírusu a so schopnosťou obísť časť imunitného systému človeka. Podľa Watzla však zatiaľ nemožno určiť, aký vplyv na vírus bude mať táto konkrétna kombinácia mutácií.
Omikron a vakcína
Dáta o tom, do akej miery bude vakcína proti koronavírusu covid-19 poskytovať ochranu pred omikronom ukážu v priebehu dvoch alebo troch týždňov výsledky tetov. Spoločnosť Pfizer predpokladá, že jeho vakcína proti covidu bude účinná aj v prípade nového koronavírusového variantu omikron.