Vedcom sa podarilo pomocou magnetickej rezonancie prvýkrát zachytiť zásadné zmeny, ktoré v ľudskom mozgu prebiehajú počas tehotenstva. Nový výskum môže byť základom pre ďalšie projekty, ktoré prispejú k lepšiemu pochopeniu rizík popôrodnej depresie či súvislosti medzi preeklampsiou a demenciou. Okrem toho by mohli zodpovedať otázku, prečo tehotenstvo dokáže zmierňovať migrény a symptómy roztrúsenej sklerózy.
Vedci pomocou magnetickej rezonancie skenovali mozog zdravej 38-ročnej ženy pred otehotnením, počas tehotenstva a dva roky po narodení syna. Súčasne jej odobrali aj vzorky krvi, aby mohli monitorovať hormonálne zmeny. Na základe získaných dát boli schopní pozorovať, ako sa mozog týždeň po týždni menil.
Najviditeľnejšou zmenou bola postupná redukcia šedej hmoty, a to najmä v oblastiach spojených so sociálnym vnímaním. Integrita mikroštruktúry bielej hmoty, ktorá meria nervové spojenia v mozgu, dosiahla vrchol na konci druhého trimestra a potom klesla. Cerebrospinálny mok a mozgové dutiny, známe ako komory, sa zväčšili. Všetky tieto zmeny súviseli s nárastom hladín hormónov, pričom niektoré z nich vedci pozorovali aj dva roky po pôrode.