Kríza dôvery v inštitúcie je jedným z najväčších problémov súčasnosti. Na Slovensku ešte viac ako kdekoľvek inde. Kým až doteraz ľudia nedôverovali primárne politikom a médiám, v súčasnosti sa nedôvera začína obracať aj voči vedcom.
Je to znepokojujúce. Vedecká metóda totiž stojí za úspechom moderného života a ľudstva vôbec. Avšak pochybenia sú „ľudské“ - všetko je o peniazoch. Nájsť masívne konflikty záujmov je vo vedeckej komunite pomerne bežný jav.
Nie je preto prekvapujúce, že aj popredné vedecké autority podľahnú finančným alebo politickým vplyvom. Ukazuje sa, že to isté sa stalo aj pri prepuknutí pandémie covidu.
Zrejmý podvod
„Bol som podvedený popieračmi teórie úniku vírusu z laboratória,“ píše vo svojom komentári pre Telegraph Matt Ridley. Autor je jedným z prominentných britských žurnalistov a populátorom vedy s dielami ako Genóm alebo Červená kráľovná.
M. Ridley reaguje na informácie z amerického kongresu ohľadom komunikácie hlavných amerických a britských expertov v časoch príchodu covidu.
Takmer dva roky prebiehala snaha dostať sa na základe slobodného prístupu k informáciám k prvotnej komunikácii vedcov o pôvode covidu. Verejnosť však z materiálov vždy dostala iba vyčiernené strany.
Všetko sa však zmenilo s vyšetrovaním v americkej snemovni reprezentantov, kde poslanci dostali nezeditované verzie mailov. Medzi dotknutých expertov patril Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, alebo Francis Collins, riaditeľ Národného inštitútu pre zdravie.
Zavádzajúca komunikácia
Z uniknutej komunikácie vyplýva, že poprední americkí a britskí vedci považovali za pravdepodobné, že vírus unikol z čínskeho laboratória vo Wu-chane, no v oficiálnej komunikácii túto možnosť nielen zatajili, ale priamo ju popreli.
V mailoch sa napríklad uvádza, že „pravdepodobné vysvetlenie“ je založené na vzniku vírusu v ľudskom tkanive v laboratórnom prostredí. V svojej komunikácii dávajú tejto pravdepodobnosti 50 až 60 percent.
Niektorí si dokonca nevedeli vôbec predstaviť, ako by štiepiace miesto proteínu furín, ktoré dáva vírusu jeho virulentnosť, vôbec vzniklo prirodzene. Z mailovej komunikácie je zrejmé, že inklinovali k teórii, že časť genómu vírusu bola upravená v laboratóriu.
Konšpirácia na svete
Oficiálna komunikácia však mala úplne iný charakter. „Neveríme, že akýkoľvek scenár založený na vzniku v laboratóriu je hodnoverný,“ tvrdia vo svojej štúdii vydanej v Nature Medicine.
Neskôr v Lancete „dôrazne popierajú konšpiračné teórie naznačujúce, že covid-19 nemá prirodzený pôvod“.
Dôvodom ich konania boli obavy o zničenie vedeckej reputácie. „Ďalšia debata by mohla zbytočne poškodiť vedu vo všeobecnosti a najmä vedu v Číne,“ písali v mailoch. Pritom práve výskum laboratória vo Wu-chane bol čiastočne financovaný americkou vládou.
V snahe ochrániť „medzinárodnú harmóniu“ sa vedci vydali na cestu zatajovania faktov a teórii. Avšak objavenie sa covidu iba pár kilometrov od laboratória vykonávajúceho jeho výskum nedal spávať mnohým „konšpirátorom“.
Snaha o diskreditáciu nepohodlných teórií označením za konšpiráciu je nebezpečný precedens ohrozujúci dôveru nielen vo vedu, ale aj slobodu prejavu. V konečnom dôsledku môže takýto prístup sám prispieť k podpore toho, proti čomu veda od svojho vzniku bojuje.