Vedci majú pre milovníkov klobás, salám a stejkov zlé správy. Nedávne výskumy ukazujú, že pravidelná konzumácia mäsa môže výrazne zvyšovať riziko vzniku cukrovky 2. typu.
V jednom z nich výskumníci analyzovali údaje z dotazníkov, v ktorých účastníci priblížili svoje stravovacie návyky. Vedci si potom posvietili na ich zdravotný stav po zhruba desiatich rokoch. Po zohľadnení rizikových faktorov, akými sú fajčenie, vyššie BMI, nedostatok fyzickej aktivity a rodinná anamnéza cukrovky, zistili, že na každých 50 gramov spracovaného mäsa, ktoré účastníci denne konzumovali, sa ich riziko cukrovky 2. typu zvýšilo o 15 percent. V prípade nespracovaného červeného mäsa sa riziko zvýšilo o 10 percent na každých 100 gramov.
Existuje niekoľko potenciálnych dôvodov, prečo môže pravidelná konzumácia mäsa zvyšovať riziko vzniku cukrovky 2. typu, uviedla profesorka na Univerzite v Cambridgi Nita Forouhiová. Červené a spracované mäso zvyknú obsahovať viac nasýtených než nenasýtených tukov, čo má súvis s väčšou inzulínovou rezistenciou. Varenie mäsa pri vysokých teplotách môže spôsobiť vznik určitých zlúčenín, ktoré poškodzujú bunky, vytvárajú v tele zápaly a zvyšujú inzulínovú rezistenciu. Všetky tieto faktory môžu prispievať k rozvoju cukrovky 2. typu.
Ďalšia štúdia, publikovaná v časopise Nature Metabolism, zistila, že na rozvoj cukrovky 2. typu vplýva aj hladina hemového železa. Táto látka sa vo veľkom nachádza v červenom mäse. Účastníci s najvyššou spotrebou hemového železa – pochádzajúceho z konzumácie ôsmich až desiatich porcií nespracovaného červeného mäsa týždenne – mali o 26 percent vyššiu pravdepodobnosť rozvoja cukrovky 2. typu v porovnaní s tými, ktorých spotreba bola najnižšia.
Vedci u nich zaznamenali aj vyššie hladiny lipidov, markerov inzulínovej rezistencie a zápalov, ktoré takisto súvisia s rozvojom diabetu.