Vedci z Univerzity v Utrechte zistili, že zvyškový odpad z pestovania pečiarok môže byť použitý na čistenie vody. Pečiarky totiž patria medzi druh húb, ktoré produkujú enzýmy rozkladajúce lignín – polymér nachádzajúci sa v dreve a rastlinách.

Vedci sa preto rozhodli otestovať, aké účinné by zvyšky hubového substrátu mohli byť pri odstraňovaní kontaminantov z vody. Počas pokusu do nej pridali osem látok vrátane herbicídnych chemikálií, kofeínu a farmaceutických liekov, ktoré potom skombinovali s fragmentmi substrátu. V závislosti od látky došlo počas siedmich dní k odstráneniu až 90 percent organických mikropolutantov, informuje portál CNBC.

Iná štúdia z mája odhalila, že hubový substrát a „čaj“ vyrobený máčaním substrátu dokážu z vody odstrániť textilné farbivá. V amazonskom dažďovom pralese boli huby použité v rámci pokusov o čistenie ropných škvŕn. Vedci v Kalifornii zas otestovali hlivu ustricovú, ktorou chceli prostredie zbaviť toxínov z požiarov. Na Novom Zélande experti použili huby na liečbu pôdy kontaminovanej pesticídom PCP. Architektonická firma z Clevelandu dokonca pomocou húb urýchľuje rozklad opustených budov v meste.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Za polovicu svetového znečistenia plastmi je zodpovedných 56 firiem