Medzinárodný tím vedcov objavil tmavý kyslík, ktorý v úplnej tme pod hladinou Tichého oceánu produkujú akési kovové hrudky nazývané polymetalické konkrécie. Tento objav môže spochybniť teórie o pôvode života na Zemi. Okrem toho vyvolal nové obavy, pokiaľ ide o potenciálne riziká hlbokomorskej ťažby.

Vedci doteraz predpokladali, že na tvorbu kyslíka dokážu energiu používať iba živé organizmy. Umožňuje im to proces fotosyntézy, ktorý si vyžaduje slnečné svetlo. „Teraz vieme, že kyslík vzniká aj tisíce metrov pod morom, kde nie je žiadne svetlo. Myslím, že musíme znova prehodnotiť otázky týkajúce sa pôvodu aeróbneho života,“ vysvetlil pre portál CNBC vedúci prelomového výskumu profesor Andrew Sweetman.

Výskumníci analyzovali viaceré hrudky a zistili, že mnohé nesú „veľmi vysoký“ elektrický náboj, ktorý by mohol viesť k rozkladu morskej vody na vodík a kyslík prostredníctvom elektrolýzy morskej vody. „Týmto objavom sme vytvorili mnoho nezodpovedaných otázok. Myslím si, že máme nad čím premýšľať, pokiaľ ide o to, ako ťažiť tieto hrudky, ktoré sú akýmisi batériami v kameni,“ dodal Sweetman.

Nový objav podľa Sofie Tsenikli zdôrazňuje naliehavú potrebu zavedenia moratória na hlbokomorskú ťažbu. Vedci už v minulosti varovali, že jej celkový vplyv na životné prostredie nemožno s presnosťou určiť.

Ďalšie dôležité správy

Sliepky
Neprehliadnite

Kurča ako úložisko energie. Vedci využili kurací tuk na výrobu superkondenzátorov