Vo vnútorných prevádzkach slovenských väzenských ústavov bolo v prvom štvrťroku 2024 do práce zaradených 981 väznených osôb a v takzvaných strediskách vedľajšieho hospodárstva ďalších 2 929 osôb, informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR.

„Vo vnútorných prevádzkach ústavov zabezpečujú bežný chod v práčovniach, v autodielňach, kuchyniach či kotolniach, alebo môžu vykonávať rôzne pracovné činnosti ako automechanici, kuchári, krajčíri, upratovači, inštalatéri, vodári, elektrikári, holiči a podobne,“ povedal štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Sedliak. Produkty vyrábané odsúdenými sú podľa neho určené predovšetkým pre potreby zásobovania ústavov, účelových zariadení zboru, ale aj iné štátne inštitúcie ako prokuratúry, súdy, políciu, ministerstvá, školy a nemocnice.

Okrem štátneho sektoru môžu prácu odsúdených využiť aj súkromné firmy, pričom takáto práca sa môže vykonávať vo všetkých osemnástich väzenských ústavoch, ale aj v objekte objednávateľa. „V súčasnosti prevažuje záujem o pracovnú silu z prostredia odsúdených do subjektov verejnej správy, štátnych inštitúcií, ale aj do súkromných spoločností, kde sa miesto výkonu práce nachádza mimo areálu ústavu. Počet odsúdených, ktorí majú právo opúšťať ústav v dôsledku vykonávania práce, je však limitovaný, a preto nie je možné, aby bol uspokojený každý záujemca o poskytovanie prác,“ doplnil Sedliak.

Rezort spravodlivosti v tejto súvislosti pripomína, že odsúdený nie je zamestnancom objednávateľa prác, ale jeho zamestnávateľom je vždy príslušný ústav. Odsúdenému patrí pracovná odmena podľa druhu vykonávanej práce, odpracovaného času alebo normy spotreby práce.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z dronu Námestie SNP v Banskej Bystrici, v popredí vpravo Hodinová veža, za ňou budova a veža Barbakanu (mestský hrad) a celkom vzadu veža Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Banská Bystrica, 19. augusta 2023 FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Dane zamestnaných cudzincov sa do miest často nedostanú, magistráty ich pritom potrebujú