Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje zvýšiť poplatok za prístup do siete (G-komponent), a to až o 233 percent. Ten platia výrobcovia elektriny prevádzkovateľom siete, do ktorej sú ich elektrárne pripojené.
Obnoviteľné zdroje energií tak môžu na Slovensku už čoskoro čeliť ďalšej neprekonateľnej bariére, upozornila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE.
„S takýmto navýšením nedokáže fungovať bez straty významná časť vodných, fotovoltických, veterných, ale ani bioplynových elektrární. Nedokážu si totiž zarobiť na úvery či financie potrebné na ich prevádzku,“ upozornil výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Pripravované zvýšenie G-komponentu prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. „Keďže ani nové zdroje nebudú mať ekonomickú návratnosť, investori radšej budú pripravovať svoje projekty v iných, napríklad aj okolitých krajinách,“ dodal Karaba.
SAPI upozornila, že regulačný úrad k návrhu nepredložil žiadnu analýzu, ktorá by navrhované zvýšenie poplatku zdôvodňovala. Podľa Karabu je otázne, najmä vzhľadom na skrátené pripomienkové konanie, či je vôbec záujem diskutovať o jeho opodstatnenosti a dôsledkoch takéhoto zvýšenia.
Prípadné schválenie zvýšenia poplatku bude podľa asociácie znamenať problémy aj pre slovenskú ekonomiku, jej konkurencieschopnosť oproti okolitým krajinám, a teda aj zamestnanosť a rozvoj regiónov.
Dostupnosť zelenej elektriny je totiž v posledných rokoch jedným z faktorov, ktoré firmy zohľadňujú pri rozširovaní svojich prevádzok, alebo pri voľbe lokality pre nové investície vytvárajúce pracovné miesta.