Varenie je jedným z hlavných zdrojov znečistenia ovzdušia vo vnútorných priestoroch. V roku 2020 profesorka atmosférickej chémie na Coloradskej štátnej univerzite Delphine Farmerová vydala štúdiu, ktorá skúmala vplyv varenia na kvalitu vzduchu v domácnosti.

Jej tím v rámci výskumu pripravil v trojizbovom testovacom dome vybavenom zariadením na monitorovanie znečisťujúcich látok tradičnú večeru na oslavu amerického Dňa vďakyvzdania. Podľa agentúry Bloomberg zahŕňala pečené kura, plnku, kel, zapekané sladké zemiaky, koláče a brusnicovú omáčku. Experiment potom zopakoval ešte raz, no v iný deň.

Farmerová zistila, že vnútorné úrovne častíc PM2.5 boli štyrikrát vyššie, než je norma stanovená Agentúrou pre ochranu životného prostredia Spojených štátov. Častice sú pomenované podľa svojej veľkosti – 2,5 mikrónu. Sú tak malé, že sa ľahko usádzajú v pľúcach a môžu spôsobiť nielen astmatické záchvaty, ale aj infarkt či mŕtvicu. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že majú ročne na svedomí 4,2 milióna predčasných úmrtí.

Mimo priestorov domácnosti je zdrojom PM2.5 hlavne spaľovanie fosílnych palív. V interiéroch je ich najväčším známym zdrojom práve varenie.

Pozor na spôsob varenia

Viaceré štúdie odhalili, že plynové sporáky, najmä tie na zemný plyn, uvoľňujú výrazné množstvo znečisťujúcich látok, a to dokonca aj keď sú vypnuté. Ide napríklad o oxidy dusíka, ktoré majú súvis s astmou, či benzén spájaný s rakovinou. Okrem nich uvoľňujú aj skleníkový plyn metán, ktorý ľudské zdravie priamo neohrozuje, no z krátkodobého hľadiska má oveľa silnejšie účinky než oxid uhličitý.

Výskum ďalej naznačuje, že problematický nie je iba plyn. K znečisteniu vzduchu v domácnostiach môže prispievať varenie na akomkoľvek povrchu. „Vždy, keď na horúcu plochu položíte nejaký materiál, či už ide o olej, mäso alebo zeleninu, spustíte rad chemických reakcií, ktoré vytvárajú rôzne chemické produkty,“ vysvetlila Farmerová.

Vplyv PM2.5 je relatívne jasný, no určenie rizík v prípade prchavých organických látok uvoľňovaných pri varení je komplikovanejšie, pretože nie všetky sú škodlivé. „Vôňu, ktorú cítite pri krájaní citróna, spôsobuje molekula nazývaná limonén. Táto látka sa síce uvoľňuje vo veľmi vysokých koncentráciách, no nespôsobuje žiadne poškodenie,“ ilustrovala na príklade vedkyňa.

Na častice a plyny, ktoré sa dostávajú do ovzdušia domácností, má vplyv aj spôsob varenia. Naparovanie a dusenie napríklad neuvoľňujú toľko častíc ako smaženie a opekanie, prezradila Marie Cogginsová z írskej Univerzity v Galway.

„Vieme, že varenie mäsa je horšie než varenie zeleniny,“ prízvukovala zas Nicola Carslawová, profesorka na Univerzite v Yorku. Záleží dokonca aj na tom, aké oleje človek pri varení používa. „Nikdy by ste nemali zahrievať olivový olej, hoci vám celebritní kuchári radia opak,“ dodala.

Ideálny pomocník do kuchyne

Vedci odporúčajú venovať viac pozornosti domovej ventilácii, a to najmä teraz, keď domácnosti kladú veľký dôraz na izoláciu príbytkov. Skvelým spôsobom, ako minimalizovať znečistenie, je digestor. „Zašla by som až tak ďaleko, že by som ho zapla ešte skôr, ako by som začala variť,“ prezradila Cogginsová. Dobrým nápadom je aj používanie zadných horákov, vďaka čomu má digestor väčšiu šancu častice zachytiť.

Kto sa musí bez digestora zaobísť, môže namiesto neho variť pri otvorenom okne. Pomôcť môžu aj HEPA čističky vzduchu v blízkosti kuchyne. V tomto prípade ale Farmerová aj Cogginsová varujú pred ionizujúcimi filtrami, pretože môžu generovať ozón, ktorý dráždi dýchacie cesty.

Ďalšie dôležité správy

Jon Kung
Neprehliadnite

Šéfkuchár z TikToku sa ľudí snaží presvedčiť, aby nepoužívali plynové sporáky