Výskumníci univerzity King’s College London informovali, že vďaka vapingu jeho užívatelia pociťujú, že sú menej vystavení toxickým látkam, ktoré vedú k rakovine či pľúcnym a kardiovaskulárnym ochoreniam, informuje web The Guardian.

Výskum úradu pre zlepšovanie zdravia a riešenie nerovností pri britskom ministerstve zdravotníctva a sociálnej starostlivosti je podľa odborníkov najkomplexnejšou štúdiou zdravotných rizík vapingu. Výskumníci vychádzali z vyše 400 štúdií, ktoré sa venovali aj poškodeniam a úrovni toxických látok v tele v súvislosti s fajčením a vapingom. Hlavná autorka výskumu, profesorka Ann McNeillová, uviedla, že fajčenie je životu nebezpečné a zabíja polovicu pravidelných dlhodobých fajčiarov.

Upozornila tiež na to, že až dve tretiny dospelých fajčiarov nevie o tom, že vaping je menej škodlivý. „Vaping z krátkodobého a strednodobého hľadiska prináša len malý zlomok rizík fajčenia, avšak to neznamená, že nie je rizikový, osobitne pre ľudí, ktorí nikdy nefajčili,“ povedala.

Spoluautorka výskumu Debbie Robsonová dodala, že pomoc pre ľudí, aby prešli od fajčenia k vapingu, sa musí stať vládnou prioritou pri dosahovaní cieľa úplného odstránenia fajčenia v Anglicku do roku 2030.

Produkty s nižšou škodlivosťou sú prospešnejšie

Profesor psychológie zdravia a vedúci skupiny pre výskum tabaku a alkoholu pri Univerzite King’s College London Lion Shahab informoval, že výsledky výskumu by mali poskytnúť uistenie, že povzbudzovanie fajčiarov k tomu, aby prešli na produkty s nižšou škodlivosťou, je prospešné pre zdravie obyvateľstva.

„Správa zároveň uznáva, že vaping so sebou nesie určité riziká v porovnaní s nepoužívaním žiadneho produktu, ale zároveň potvrdila, že tieto obavy sú často prehnané, čo vedie k falošnému vnímaniu rizika, ktoré môže odradiť tých, ktorí používajú najrizikovejší produkt (cigarety) od prechodu na výrobky s nižším rizikom (e-cigarety),“ uvádza L. Shahab na portáli The Science Media Centre.

Dôležité je odradiť nefajčiarov

Výskumníci však vyzvali nefajčiarov, aby s vapingom nezačínali, poukázali tiež na potrebu prijať opatrenia na zamedzenie nárastu vapingu medzi mladistvými. Potrebné je podľa nich aj zabezpečiť, aby dospelí fajčiari dostali správnu podporu, ktorá zahŕňa poskytovanie informácií o zníženom riziku vapingu a tiež o tom, ako je možno pomôcť prestať fajčiť.

Ako dôležitú tiež vyzdvihli edukáciu mladých ľudí, aby s vapingom nezačínali ako aj posilnenie vymáhateľnosti zákonov o zákaze predaja týchto produktov ľuďom pod 18 rokov, a tiež  obmedzenie reklamy.

Znižovanie rizík

Elektronické cigarety a iné alternatívy sú založené na princípe znižovania zdravotných rizík tým, že odbúrali hlavnú príčinu vzniku zdravotných problémov, ktorou je proces horenia a následné vdychovanie dymu.

„Spaľovanie je určite najhorším možným variantom, ako do seba nikotín dostať. Ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú kvôli tabakovému dymu,“uviedla predsedníčka Spoločnosti pre liečbu závislosti na tabaku v Českej republike Eva Králíková.

Nové výrobky majú podľa výskumníkov potenciál znížiť zdravotné dopady u fajčiarov a môžu priniesť úspory verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť.  Veľká Británia a ďalšie krajiny, ako napríklad Nový Zéland podporujú prechod fajčiarov na výrobky bez dymu. Podpora sa navyše premieta aj do klesajúcej miery fajčenia.

Menej fajčiarov v Británii

Kým v roku 2000 konzumovalo tabak 35 percent britskej populácie, v súčasnosti je to 14 percent. Dôvodom je aj to, že viac ako štyri milióny fajčiarov používa elektronické cigarety. Tie totiž poskytujú fajčiarom miestne samosprávy v rámci svojich programov na podporu fajčiarov prestať fajčiť. Nový Zéland za posledné desaťročie znížil mieru fajčenia o polovicu, na zhruba deväť percent.

Riešenie pre Európu

Európa je v prístupe k alternatívam fajčenia zdržanlivá. Podľa Eurobarometra kleslo fajčenie v Európskej únii od roku 2006 do roku 2020 z 32 percent na 25 percent.

Do akej miery  sa politika EÚ v boji s fajčením inšpiruje, ukáže návrh nových smerníc o regulácii a zdaňovaní tabakových výrobkov, ktoré aktuálne Brusel pripravuje. Návrhy však môžu naraziť na rôzne prístupy členských krajín. Napríklad Česká republika princíp znižovania rizika zapracovala do národnej stratégie na boj so závislosťami pre roky 2019 až 2027.

„Prístup, ktorému hovoríme harm reduction, minimalizácia škôd a rizík, predstavuje jedinú racionálnu politiku. Úplná abstinencia je síce ideál, nulové riziko, ale nie je dostupné pre všetkých,“ uzavrel odborník na závislostí Jindřich Vobořil.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Kollár: Koalícia chce dodržať sľuby cez navýšenie súčasného rozpočtu, budúcoročný prejsť nemusí