Experimentálna vakcína proti rakovine od spoločností Moderna a Merck v kombinácii s terapiou Keytruda znižuje u pacientov trpiacich najsmrteľnejšou formou rakoviny kože riziko úmrtia alebo relapsu o 49 percent po približne troch rokoch užívania. Okrem toho znižuje riziko šírenia melanómu do iných častí tela o 62 percent. Podľa portálu CNBC to vyplynulo z výsledkov klinického testovania, ktoré boli zverejnené vo štvrtok.
Vakcína využíva rovnakú mRNA technológiu ako vakcína proti Covidu-19 od Moderny. Je vytváraná na mieru na základe analýzy vyoperovaných nádorov jednotlivých pacientov. Očkovanie učí imunitný systém rozpoznávať a útočiť na konkrétne mutácie v rakovinových bunkách.
Podľa štvrtkových údajov patria medzi najčastejšie vedľajšie účinky očkovania únava, bolesť v mieste vpichu a zimnica. Generálny riaditeľ Moderny Stephane Bancel uviedol, že vakcína by sa mohla na trh dostať už v roku 2025. Akcie firmy po zverejnení údajov výrazne vzrástli o vyše desať percent, zatiaľ čo ceny akcií spoločnosti Merck zostali bez zmeny.