Na konci januára svet pozorne sledoval prestrelku medzi Bruselom a britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Tá ohlásila zníženie dodávok svojich vakcín do Európskej únie, čo spustilo takmer vojnu medzi európskymi politikmi a výrobcami vakcín.
Neprešiel ani mesiac a ukazuje sa, že záujem o využitie britských vakcín je pritom nízky. V Nemecku stoja na skladoch nevyužité stovky tisíc vakcín od AstraZenecy. Kým krajina využila 85 percent dodaných vakcín od firiem Pfizer/BioNTech, od AstraZenecy to bolo iba deväť percent, čo je menej ako 70-tisíc kusov.
Hra s názvom Sputnik V bude bez vyvrcholenia. Dostatočná produkcia vakcíny je v nedohľadne
AstraZeneca stráca obľubu
Medzi hlavné dôvody menšieho záujmu o vakcíny od AstraZenecy patria aj silné vedľajšie účinky v porovnaní s vakcínami od Pfizeru. V Dortmunde ochorela štvrtina zaočkovaných z 300 ľudí. V Dolnom Sasku prestali očkovať po veľkom počte negatívnych reakcií svojich zamestnancov. Podobných prípadov je v krajine viacero.
Rovnaký scenár sa vyskytol aj vo Švédsku a Francúzsku. V Bratislave sa po víkende neotvorilo niekoľko škôl, keďže veľká časť ich učiteľov ochorela v súvislosti so zaočkovaním rovnakou vakcínou. Podobný scenár sa dá očakávať po ďalšom kole očkovania počas nachádzajúceho víkendu.
Ochorenia po zaočkovaní sú však krátke s minimom prípadov vážnejšieho priebehu choroby. Väčšinou spočívajú v teplotách, bolesti hlavy, slabosti a únave. Typicky odznejú do 36 hodín.
AstraZeneca tvrdí, že hlásené reakcie sú v súlade s očakávaniami, ktoré sa objavili pri klinickom skúšaní. Avšak napríklad Andreas Heddini, hlavný medicínsky šéf AstraZenecy pre nordickú oblasť tvrdí, že podiel silnejších prejavov je väčší ako 10 percent, ktoré by zo štúdií očakával.
Početné prejavy vedľajších účinkov vakcín otvárajú otázky, či AstraZeneca nie je vakcínou „druhej kategórie“. V južnom Francúzsku zdravotný personál požaduje, aby boli očkovaní radšej vakcínou od Pfizeru.
Vakcíny vracajú úder: na jeseň budú dostupné pre deti a pripravené na nové varianty
Prekvapujúce vedľajšie účinky
Štatistiky ukazujú, že vakcinácia proti covidu spôsobuje negatívne vedľajšie účinky pri omnoho vyššom počte ľudí ako napríklad pri očkovaní proti chrípke.
Podľa klinických štúdií až 75 percent účastníkov covidového očkovania zaznamenalo „systémovú reakciu“ ako bolesti hlavy, teplotu alebo triašku. Po podaní vakcíny proti chrípke takúto reakciu zaznamená iba tretina ľudí.
Z týchto údajov vyplýva, že silnejšími reakciami imunitného systému bude trpieť väčšina zaočkovaných proti covidu. Napriek tomu skúsenosti z Izraela ukazujú, že iba 0,3 percenta pacientov sa s problémami obráti na doktora.
Priložená tabuľka ukazuje detaily hlásených symptómov po očkovaní vakcínou proti covidu a proti chrípke.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?