Júnový prieskum verejnej mienky Standard Eurobarometer 99 – Spring 2023 ukázal, že Európania podporujú energetickú transformáciu a očakávajú masívne investície do obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Podľa barometra je zároveň pre 73 percent Slovákov zvyšovanie energetickej efektívnosti pri budovách, doprave a tovaroch spôsobom, ako znížiť závislosť od importovaných fosílnych palív. O výsledkoch analýzy informovala analytička Wood&Company Eva Sadovská.

„S názorom, že zníženie dovozu ropy a plynu a investovanie do OZE je dôležité z hľadiska celkovej bezpečnosti, súhlasí 62 percent Slovákov. Európania súhlasili vo väčšej miere (81 percent z nich). S tým, že z dlhodobého hľadiska môže obnoviteľná energia limitovať cenu, ktorú platíme za našu spotrebu energie, súhlasilo 65 percent respondentov zo SR, v prípade občanov EÚ išlo o 79-percentný podiel,“ uviedla Sadovská.

Slováci podľa analýzy považujú dodávky energie za tretí najdôležitejší problém, ktorému Slovensko čelí, hneď po inflácii a ekonomickej situácii. Dodávky energie zaradilo medzi najpálčivejšie problémy 18 percent opýtaných, pričom infláciu označilo 57 percent a ekonomickú situáciu 24 percent respondentov.

S tým, že z dlhodobého hľadiska môže obnoviteľná energia limitovať cenu, ktorú platíme za našu spotrebu energie, súhlasilo 65 percent Slovákov, v prípade občanov EÚ išlo o podiel 79 percent. V roku 2021 bol na Slovensku pritom vykázaný podiel energie z OZE na úrovni iba 17,4 percent. Sadovská konštatovala, že podľa Eurostatu malo Slovensko v roku 2021 v rámci EÚ deviaty najnižší podiel energie z OZE. Európskym lídrom vo využívaní zelenej energii je Švédsko s podielom 62,6 percent.

Na Slovensku sa o výrobu elektriny a tepla z OZE pričiňujú najmä vodné elektrárne, biomasa, ale aj solárna fotovoltika či bioplynové stanice. „Slabšie zastúpenie majú zariadenia na energetické využitie odpadu a geotermálne výhrevne či elektrárne. Práve tzv. energia zo zeme má nadpriemerný potenciál, ktorý zatiaľ nedokážeme naplno využiť. Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 6 716 megawattov tepelných (MWt), pričom dnes z neho využívame len zhruba jedno percento,“ priblížila Sadovská.

Dodala, že na Slovensku aktuálne pripravuje spoločnosť PW Energy výstavbu prvých dvoch geotermálnych elektrární v blízkosti Žiaru nad Hronom (Lovča) a v okrese Prešov (Ľubotice).

„V oboch prípadoch sa počíta s výrobou zelenej elektriny a využitím zostatkového tepla z viacerých geotermálnych vrtov v hĺbke okolo 3,5 až 4 kilometre. V prvej etape by mali mať geotermálne strediská v Lovči aj v Ľuboticiach inštalovanú kapacitu okolo 6,5 megawattu elektrických, čo zodpovedá produkcii elektriny zhruba pre 20-tisíc domácností,“ uzavrel projektový manažér PW Energy Michal Mašek.

Ďalšie dôležité správy

Veterná elektráreň. (ilustračná fotografia).
Neprehliadnite

Rezort hospodárstva chystá energetickú transformáciu. V projektoch ráta len s veternou energiou