Keď Rusko 24. februára vpadlo na Ukrajinu, pozornosť verejnosti sa rýchlo obrátila na vplyvných Rusov, ktorí by mohli čeliť prípadným ekonomickým sankciám. Tie sa stali súčasťou reakcie medzinárodného spoločenstva na ničím nevyprovokovanú vojnu, píšu The Times of Israel.
Medzi už predtým identifikovanými terčmi západných sankcií sa ocitlo viacero židovských oligarchov, ktorí profitovali z obchodných vzťahov s Ruským štátom. Teraz, takmer päť mesiacov po začiatku invázie, musia skoro všetci znášať ťaživé dôsledky svojich väzieb na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina.
Z 18 židovských oligarchov, ktorých v marci Židovská telegrafická agentúra (JTA) identifikovala ako prípadné ciele západných sankcií, na pätnástich sankcie skutočne aj dopadli.
Nemôžu ani cestovať
Všetci sankcionovaní disponujú majetkom v celkovej hodnote 120 miliárd dolárov a rozšírili rady tisícov Rusov, ktorí po začiatku Putinovej vojny na Ukrajine pocítili bremeno sankcií. Len Spojené štáty uvalili sankcie až na 1 200 osôb vlastniacich ruský pas.
Mnohí zo sankcionovaných ruských občanov židovského pôvodu, ktorí sa teraz musia musia vyrovnávať so sankciami vrátane zákazu cestovania a zmrazenia majetku, sú členmi európskych a amerických židovských organizácií, a to najmä vďaka príspevkom na dobročinné účely.
Sankcie, ktoré na nich Západ uvalil, rozčerili pokojnú hladinu sveta židovskej filantropie; z predstavenstva dobročinnej organizácie Genesis Philanthropy Group napríklad odstúpili traja jej zakladatelia Michail Fridman, Petr Aven a German Chan.
Milner uniká
Hŕstke mužov vytipovaných JTA sa zatiaľ sankciám podarilo vyhnúť vďaka tomu, že sa od Putina dištancovali a otvorene vystúpili proti jeho agresii voči Ukrajine. Medzi tých zopár vyvolených patrí napríklad veľkopodnikateľ v oblasti sociálnych médií Jurij Milner.
Odsúdenie Putinovej vojny však automaticky pred sankciami nechráni. Presvedčiť sa o tom mohol aj Oleg Deripaska, ktorý svojho času povedal, že zničenie Ukrajiny „by bolo kolosálnou chybou“. Na niekdajšieho najbohatšieho človeka Ruska uvalili Spojené štáty sankcie ešte v roku 2018.
Lieta už len Blavatnik
A napokon je tu Leonard Blavatnik, ktorý sa narodil na sovietskej Ukrajine, a s majetkom 27,5 miliardy dolárov je pokladaný za najbohatšieho človeka v Británii.
Blavatnik, ktorý zbohatol na ruskom chemickom priemysle a iných podnikateľských aktivitách, sa v mnohom nelíši od svojich „kolegov“ zo sankčného zoznamu, ale sám sa sankciám zatiaľ úspešne vyhýba a často lieta medzi Spojenými štátmi a Európou.
Bot na sociálnej sieti Twitter zriadený na to, aby zaznamenával informácie o vzletoch a pristátiach lietadiel vlastnených ruskými oligarchami, od polovice mája takmer mlčí, pretože lietadlá ruských boháčov uzemnili sankcie. Takže vlastne jediným z nich, ktorý ešte stále lieta, je Blavatnik.