V rámci online konzultácie, ktorá prebiehala od 4. júla do 16. augusta 2018, bolo odovzdaných 4,6 milióna odpovedí zo všetkých 28 členských štátov Únie, čo je doteraz najvyšší počet odpovedí spomedzi všetkých verejných konzultácií.
Najvyššiu mieru účasti na konzultácii - v percentuálnom vyjadrení obyvateľstva jednotlivých štátov - malo Nemecko (3,79 percenta), najmenší záujem bol medzi občanmi Spojeného kráľovstva (0,2 percenta) Rumunska a Talianska (0,4 percenta). Slovensko sa ocitlo na ôsmej priečke (0,60 percenta).
Komisia má monopol
Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová predbežné výsledky predložila kolégiu komisárov, ktorí sa vo štvrtok večer stretli pracovne prvý raz po letných dovolenkách a ktorí diskutovali o možných ďalších krokoch.
„Verejnú konzultáciu využili milióny Európanov, aby vyjadrili svoj názor. Odkaz je jasný: 84 percent opýtaných si už nepraje, aby sa čas menil. V súlade s tým budeme konať a vypracujeme legislatívny návrh pre Európsky parlament a Radu EÚ, aby spoločne rozhodli,“ opísala V. Bulcová ďalšie kroky.
Komisia má totiž monopol, čo sa týka rozhodovacej iniciatívy. Kolégium komisárov navrhuje príslušné právne predpisy, o ktorých sa potom diskutuje v Európskom parlamente a v Rade Európskej únie (ministri členských krajín). Europarlament toto opatrenie podporuje.
Poškodené zdravie a nehody
Vo februári zahlasovalo 384 europoslancov za zrušenie striedania zimného a letného času, 153 zákonodarcov bolo proti a 12 sa zdržalo. Podľa stanoviska EK výsledky verejnej internetovej konzultácie naznačili, že viac ako tri štvrtiny (76 percent) respondentov považujú zmenu času dvakrát za rok za veľmi negatívnu alebo negatívnu skúsenosť.
Respondenti ako hlavné dôvody na zrušenie zmeny času uviedli negatívne vplyvy na zdravie, zvýšenie počtu nehôd na cestách či nedostatočné energetické úspory. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zmenu času zaradil do politického programu eurokomisie ako súčasť prísľubu, že Únia zohráva kľúčovú úlohu v zásadných otázkach.
Dohadujú sa od 80. rokov
Konečné výsledky verejnej konzultácie budú uverejnené v najbližších týždňoch. Komisia však jasne naznačila, že predloží Európskemu parlamentu a Rade návrh na zmenu súčasných opatrení upravujúcich zmenu času.
V EÚ sa od 80. rokov postupne prijímali právne predpisy, ktorými sa všetky členské štáty dohodli na koordinácii časového posunu a zjednotení harmonogramov jednotlivých členských štátov, ktoré sa v minulosti líšili.
Od roku 1996 sa pre všetkých Európanov v poslednú marcovú nedeľu posúva čas o hodinu dopredu a v poslednú októbrovú nedeľu o hodinu dozadu. Účelom pravidiel EÚ nebola harmonizácia časového režimu v EÚ, ale riešenie problémov, ktoré vyplývali z nekoordinovaného uplatňovania zmeny času v priebehu roka, najmä v odvetviach dopravy a logistiky.
Členské štáty v EÚ uplatňujú tri rôzne časové pásma alebo štandardné časy. Rozhodnutie o štandardnom čase je v právomoci jednotlivých členských štátov.