Termín „UV index“ označuje mieru intenzity ultrafialového žiarenia na určitom mieste. Čím je jeho hodnota vyššia, tým je riziko spálenia kože väčšie. Ak je na úrovni dva a menej, ide o nízku intenzitu. V rozmedzí tri až päť už americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) hovorí o strednej intenzite a odporúča ľuďom, aby sa pred slnkom začali chrániť. Hodnoty od šesť do jedenásť označujú vysokú až extrémnu intenzitu žiarenia, keď je podľa agentúry ochrana viac než nutná.
Sociálnymi sieťami ako TikTok a Instagram sa šíri nový trend, v rámci ktorého mladé ženy hľadajú miesta s UV indexom nad šesť bodov, aby sa mohli lepšie opáliť. „Robia presný opak toho, na čo bol index pôvodne určený. Je to nebezpečné,“ povedala asistentka klinickej profesorky dermatológie Morgan Rabachová s tým, že účelom merania intenzity je informovať ľudí, kedy sa slnku treba vyhnúť.
Odborníci sa zhodujú, že opaľovanie nie je nikdy bezpečné. Stmavnutie pokožky je v podstate reakciou na spálenie od slnka. „UV index tri znamená, že treba byť opatrný. Stačí, ak sa UV indexu 10 alebo 11 vystavíte iba raz a spálite sa, a už sa vám riziko vzniku melanómu zdvojnásobí na celý život,“ varovala Rabachová. Vyššie hodnoty UV indexu sú tak podľa nej extrémne nebezpečné.
EPA odporúča, aby ľudia pri pobyte na slnku v oblastiach s UV indexom tri a menej nosili klobúk, slnečné okuliare a opaľovací krém s SPF 30 a viac. Nad sedem by už mali nosiť oblečenie s UV ochranou a zdržiavať sa najmä v tieni. Na pláži treba byť extra opatrný, pretože biely piesok môže zdvojnásobiť expozíciu UV žiareniu.