Britská kráľovská rodina čelí kritike po tom, čo vyšetrovanie odhalilo, že sa neprimerane obohacuje. Stáročné vojvodstvá Lancaster a Cornwall podľa medializovaných informácií zarábajú milióny libier na lukratívnych dohodách s verejne financovanou Národnou zdravotnou službou (NHS) a ďalšími ministerstvami zápasiacimi s nedostatkom financií.
Oba tieto majetky kráľa Karola III. a jeho najstaršieho syna princa Williama, ktoré zahŕňajú pozemky, nehnuteľnosti a ďalšie aktíva naprieč Anglickom a Walesom, sú oslobodené od daní z príjmu právnických osôb či kapitálových výnosov.
Bývalý poslanec centristických liberálnych demokratov a dlhoročný kritik monarchie Norman Baker pre AFP uviedol, že zistenia potvrdzujú jeho názor, že kráľovská rodina „zneužíva verejné zdroje“. „Ide o pozemky koruny, ktoré patria verejnosti... všetky tieto peniaze by mali smerovať do Crown Estate, ktorý je verejným majetkom,“ vyhlásil.
Kráľovská rodina dlhodobo tvrdí, že zisky z vojvodstiev financujú ich verejné, charitatívne a súkromné aktivity. Vojvodstvá, ktoré vlastní monarchia od stredoveku, neboli zahrnuté do dohody z roku 1760, podľa ktorej monarcha odovzdáva zisky z Crown Estate vláde, informuje Fortune.
Z tejto sumy sa 15 percent vracia vo forme Sovereign grantu, ktorý pokrýva oficiálne povinnosti, platy zamestnancov a údržbu kráľovských palácov. Na budúci rok dosiahne grant výšku 132 miliónov libier (159,35 miliónov eur).
N. Baker upozorňuje, že obrovské súkromné majetky neboli do tejto dohody zahrnuté, pretože v tom čase neprinášali veľké výnosy. Po dvoch storočiach však ich aktíva dosahujú hodnotu 1,8 miliardy libier a zisky v roku 2023 prekročili 50 miliónov libier (60 miliónov eur).
Tieto príjmy pomohli udržať Karola III. medzi najbohatšími ľuďmi vo Veľkej Británii s odhadovaným majetkom vo výške 610 miliónov libier (785 miliónov eur).