V pondelok sa vrátila na Zem čínska kozmická loď, ktorá na obežnej dráhe strávila 276 dní. Bezposádková vesmírna loď podľa plánu pristála v štartovacom stredisku Ťiou-čchüan na severozápade Číny.

Podrobnosti o kozmickej lodi a testovaných technológiách, obežnej dráhe a ďalších parametroch letu ani jej fotografie neboli zverejnené.

V roku 2021 počas podobne utajovanej misie sa čínska kozmická loď dostala na okraj vesmíru a ešte v ten istý deň sa vrátila na Zem. Podľa vtedajších informácií hlavného čínskeho vesmírneho dodávateľa pristála „horizontálne“.

Podľa niektorých komentátorov Peking pravdepodobne testoval kozmickú loď podobnú autonómnemu raketoplánu X-37B amerického letectva, ktoré môže dlhodobo zostať na obežnej dráhe. Bezposádkový raketoplán X-37B má dĺžku deväť metrov, rozpätie krídel 4,5 metra a poháňajú ho solárne panely. Na Zem sa vrátil v novembri minulého roka po 908 dňoch na obežnej dráhe. Bola to už šiesta misia tohto stroja, vo vesmíre celkovo strávil viac ako desať rokov

Ďalšie dôležité správy

Čínska vesmírna agentúra CSMA potvrdila v utorok 5. mája 2020 úspešný štart novej nosnej rakety zo strediska Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan. Štart rakety s názvom Dlhý pochod 5B, pôvodne plánovaný na 28. apríla, sa uskutočnil o 18.00 h miestneho času (12.00 h SELČ).
Neprehliadnite

Američania sú znepokojení, Čína dosiahla významný pokrok vo vývoji vesmírnej technológie