Diplomatické napätie vyvolané ruskou vojnou proti Ukrajine vyplávalo na povrch tiež v indickom Béngalúre, kde sa stretávajú zástupcovia skupiny veľkých svetových ekonomík G20. Americká ministerka financií Janet Yellenová počas rokovania odkázala ruským predstaviteľom, že nesú podiel viny za „zverstvá“ ruského prezidenta Vladimira Putina.
Americko-ruský stret na neutrálnej pôde
Kto naopak o novom ruskom útoku na Ukrajinu v deň jeho prvého výročia hovoriť nechcel, bol indický premiér Naréndra Módou, píše agentúra Reuters. Predstaviteľ hostiteľskej krajiny vo svojom úvodnom prejave schôdzky vojnu priamo nespomenul, akokoľvek sa čakalo, že rok trvajúcej ruskej agresie a jej dopad na globálnu ekonomiku bude hlavným motívom dvojdňovej akcie.
Stretnutie na juhu Indie prinášalo vzácnu príležitosť pre priamy kontakt medzi predstaviteľmi Ruska a USA. Ministerka Yellenová podľa médií piatkové rokovanie za zatvorenými dverami využila na odsúdenie „nelegálnej a neoprávnenej vojny proti Ukrajine“ a na apel na krajiny G20, aby sa jasne postavili za napadnutú krajinu.
Podiel na „Putinových zverstvách“
„Vyzývam ruských činiteľov prítomných tu na G20, aby pochopili, že ich pokračujúca práca pre Kremeľ ich robí spoluvinníkmi za Putinove zverstvá,“ citoval ministerku denník The New York Times. „Nesú zodpovednosť za stratené životy a živobytie na Ukrajine a za škody spôsobené globálne,“ dodala.
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire potom na tlačovej konferencii uviedol, že požaduje do záverečného vyhlásenia schôdzky zahrnúť rovnaké odsúdenie ruskej invázie, aké lídri G20 formulovali pri vlaňajšom summite na Bali. Deklarácia vtedy obsahovala výrok, že „väčšina členov silno odsúdila vojnu na Ukrajine“. „Plne dôverujeme Indii, že dosiahne silné komuniké, a radi dnes vidíme Indiu pri kormidle,“ povedal Le Maire.
Indický postoj voči vojne
India, ktorá prevzala predsedníctvo v G20 od Indonézie, sa k ruskému útoku na Ukrajinu stavia o poznanie vlažnejšie ako západné krajiny a výrazne navýšila dovoz ruskej ropy. Podobne vystupujú aj niektorí ďalší členovia G20 ako Čína, Brazília alebo Juhoafrická republika. Podľa zdrojov Reuters indické predsedníctvo nechce o situácii na Ukrajine hovoriť ako o vojne.