Spojené štáty zrušili obmedzenia pre Ukrajinu, ktorá teraz môže použiť americké zbrane na útoky proti vojenským cieľom v Rusku. Rozhodnutie administratívy Joea Bidena, prijaté na konci jeho prezidentského mandátu, prichádza po podpore Ruska zo strany Severnej Kórey a zintenzívnení ruských útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.
Agentúra Bloomberg zhrnula základné fakty:
O aké zbrane ide?
USA schválili použitie rakiet Army Tactical Missile Systems (ATACMS), ktoré majú dolet približne 300 kilometrov a môžu niesť konvenčné alebo kazetové hlavice. Tieto rakety, vyrábané spoločnosťou Lockheed Martin, je možné odpaľovať zo systémov HIMARS, ktoré USA dodávajú Ukrajine, a z platforiem MLRS M270, ktoré poskytli ďalšie krajiny vrátane Spojeného kráľovstva.
Ukrajina už mesiace používa domáce drony na zásahy hlboko v Rusku, ale americké rakety sú ničivejšie.
Ako reagujú ďalší spojenci Ukrajiny?
Spojené kráľovstvo zvažuje povolenie, aby Ukrajina mohla zasiahnuť ruské územie jej raketami Storm Shadow. Francúzsko rozhodnutie USA privítalo a minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot uviedol, že Francúzsko ostáva otvorené možnosti povoliť použitie dlhodobých rakiet SCALP.
Nemecko zopakovalo nesúhlas s dodávkami rakiet Taurus s dlhým doletom po tom, ako sa rozhodnutie USA dostalo na verejnosť.
Ako toto rozhodnutie ovplyvní konflikt?
Ukrajina, ktorej prezident Volodymyr Zelenskyj už dlho kritizuje limity americkej vojenskej podpory, tvrdí, že nové rozhodnutia jej umožnia útočiť na letecké základne a lietadlá, ktoré Rusko používa na bombardovanie Ukrajiny, ako aj na logistické a veliteľské siete.
Aj keď minulé útoky na ruské okupované oblasti s americkými zbraňami mali významný vplyv, analytici očakávajú, že toto nové povolenie nebude mať zatiaľ zásadný efekt na priebeh konfliktu. Ukrajinské sily v posledných mesiacoch ustupujú pod tlakom početnejších a lepšie vybavených ruských jednotiek.
Ako môže reagovať Rusko?
Vladimir Putin schválil aktualizovanú jadrovú doktrínu krajiny. Podľa nej Rusko zváži použitie atómových zbraní, pokiaľ by čelilo masívnemu útoku konvenčnými raketami, podporovanému jadrovou mocnosťou.
Ruský prezident varoval, že použitie amerických zbraní hlbšie na ruskom území bude považovať za eskaláciu konfliktu. V septembri pohrozil, že Moskva to bude vnímať ako „priamu účasť“ krajín NATO na vojne, hoci nespresnil, ako by Rusko odpovedalo.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 18. novembra uviedol, že rozhodnutie USA povedie k „kvalitatívne novej úrovni napätia“.
Západní predstavitelia očakávajú, že Rusko môže reagovať zvýšením sabotážnych aktivít v krajinách podporujúcich Ukrajinu alebo podporou iránskych skupín útočiacich na americké sily na Blízkom východe.