Predstavitelia amerického ministerstva financií v utorok uviedli, že plánujú na tohtoročnom stretnutí skupiny G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta) navrhnúť, aby európske štáty uvalili clá na ruskú ropu ako rýchlejšiu alternatívu k ropnému embargu.
Obmedzil by objem príjmov
Európska únia (EÚ) zvažuje postupné embargo na dovoz ruskej ropy v rámci ďalšieho balíka sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu. Ale niektoré východoeurópske štáty majú obavy o dodávky a svoju energetickú bezpečnosť, čo je predstavuje hlavnú prekážku tohto plánu.
Colný mechanizmus, ktorý sa chystajú predložiť Spojené štáty, by bol navrhnutý tak, aby udržal ruskú ropu na trhu, ale obmedzil objem príjmov, ktoré môžu do Moskvy plynúť z exportu, povedali novinárom v Bruseli predstavitelia ministerstva financií USA.
Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny G7 majú spolu rokovať v Bruseli koncom tohto týždňa.
Vzhľadom na to, že ruská ropa sa predáva so zľavou v porovnaní s globálnymi referenčnými cenami komodity, clo by sa mohlo stanoviť na úrovni, ktorá by zachytila časť tohto rozdielu a zároveň by znížilo zisky Ruska, uviedli americkí predstavitelia.
Ale muselo by byť na úrovni, aby Rusko zarobilo viac, ako sú jeho výrobné náklady, čo by ho motivovalo pokračovať vo vývoze, dodali.
Peniaze z ciel do fondu obnovy
Ponechaním ruskej ropy na trhu by sa podľa USA zabránilo tiež potenciálnemu ďalšiemu prudkému nárastu cien ropy, ktorý by mohlo spôsobiť európske embargo.
Americkí predstavitelia uviedli, že mnohé vlády by veľmi chceli prestať s nákupom ruskej ropy čo najskôr, ale je s tým spojené veľké riziko, že priame embargá by mohli výrazne zvýšiť ceny ropy.
Ministerstvo financií USA preto skúmalo cenové mechanizmy vrátane ciel, ktoré by pomohli ochrániť globálnu ekonomiku pred ďalšími škodami spôsobenými vysokými cenami energií.
Peniaze z ciel by sa mohli vložiť do fondu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny, čím by sa uspokojila aj túžba, aby Moskva zaplatila aspoň časť z očakávaných masívnych výdavkov na obnovu Ukrajiny, ktorú ničí jej armáda.
Tento návrh prichádza po tom, ako taliansky premiér Mario Draghi minulý týždeň na stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom prišiel s nápadom na vytvorenie kartelu nákupcov ropy, ktorý by pomohol obmedziť jej ceny. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.