Jeden z najbohatších ľudí sveta Bill Gates tvrdí, že ak by mal na starosti americký daňový systém, jeho majetok by bol podstatne menší, pretože by zaplatil oveľa viac na daniach. V rozhovore pre The Independent priznal, že by bol o „desiatky miliárd dolárov chudobnejší“, ak by sám navrhoval daňový systém USA. Zároveň sa vyjadril, že súčasný systém by mohol byť progresívnejší bez toho, aby poškodil motiváciu ľudí dosahovať „skvelé veci“.
Podľa zakladateľa Microsoftu by sa bohatstvo a moc nemali sústreďovať v rodinách len kvôli úspechom minulých generácií. „Nemyslím si, že by sme mali generácie nechať, aby si rodiny, ktorých pradedo mal šťastie a schopnosti na hromadenie bohatstva, zachovali s tým spojenú ekonomickú alebo politickú moc,“ povedal B. Gates.
Majetok najbohatších rodín prekročí za pár rokov 9-biliónovú hranicu, porastie o 73 percent
Plánuje, že jeho deti zdedia len malú časť majetku — približne 10 miliónov dolárov pre každého, pričom jeho majetok sa odhaduje na 158 miliárd dolárov. Business Insider uvádza, že väčšinu bohatstva sa B. Gates zaviazal venovať charite. Nadácia Bill & Melinda Gates Foundation patrí medzi najväčšie nadácie na svete, s kapitálom okolo 75 miliárd dolárov.
Spolu s Warrenom Buffettom B. Gates založil aj iniciatívu Giving Pledge, ktorá povzbudzuje bohatých ľudí, aby venovali väčšinu majetku na filantropické účely. Medzi podpísanými sú aj známe mená ako Elon Musk a Mark Zuckerberg.
Miliardár zároveň priznáva, že filantropia nestačí na vyriešenie svetových problémov. „Veľká práca musí byť stále vykonaná vládou,“ zdôraznil. Podľa neho je na štáte, aby zabezpečil, že každý bude mať prístup k vzdelaniu, potravinám a bývaniu, a že práve vláda musí vytvoriť potrebnú bezpečnostnú sieť pre občanov.