Spojené štáty nebudú akceptovať záplavu čínskych výrobkov, ktoré sú na svetovom trhu predávané so stratou, ako sa to stalo v minulosti, a nepripustia, aby nové priemyselné odvetvia boli decimované čínskym dovozom. Americká ministerka financií Janet Yellenová to uviedla na záver svojej štvordňovej návštevy Číny.
Nastavenie mantinelov
Ministerka vyjadrila hlavne obavy z rýchlo rastúceho čínskeho vývozu elektromobilov, batérií, solárnych panelov a ďalších produktov na výrobu čistej energie. Uistila ale, že Spojené štáty neprijmú žiadne prekvapujúce ekonomické opatrenia pre národnú bezpečnosť.
Za posledných deväť mesiacov sa Yellenová vydala do Číny druhýkrát. Návšteva mala zmierniť napäté vzťahy medzi oboma najväčšími ekonomikami sveta.
Yellenová uviedla, že štátna pomoc Číny zvýšila výrobné kapacity výrazne nad rámec toho, čo môže absorbovať domáci dopyt. Lacný čínsky dovoz ohrozuje podľa nej pracovné miesta v USA aj inde. Upozornila z minulosti na príklad ocele, keď prílev lacnej produkcie z Číny pred viac ako desiatimi rokmi zdecimoval toto odvetvie v USA i v ďalších krajinách.
„Tento príbeh sme už videli,“ povedal Yellenová novinárom. „Pred viac ako desiatimi rokmi spôsobila masívna vládna podpora Čínskej ľudovej republiky to, že čínska oceľ, ktorá sa predávala pod cenu, zaplavila globálny trh a zdecimovala odvetvie po celom svete vrátane Spojených štátov. Dala som jasne najavo, že prezident Joe Biden a ja túto skutočnosť znovu neprijmeme,“ dodala.
Yellenová dodala, že obavy Spojených štátov z nadmernej kapacity zdieľajú tiež spojenci v Európe, Japonsku, Mexiku, na Filipínach a v ďalších rozvíjajúcich sa krajinách. Možným krátkodobým riešením podľa nej je, aby Čína podporila spotrebiteľský dopyt a zmenila svoj model rastu zo súčasných investícií na strane ponuky.
Spolupráca Washingtonu a Pekingu
Zástupcovia ministerstva financií dodali, že Yellenová sa nevyhrážala clami ani inými konkrétnymi opatreniami proti čínskemu dovozu. Upozornili tiež, že USA a Čína prehlbujú spoluprácu v otázke finančnej stability. Po nedávnom cvičení zameranom na riešenie krachu veľkej banky sú naplánované ďalšie dve simulácie finančných šokov. Tieto cvičenia vypracovala americko-čínska finančná pracovná skupina vytvorená vlani pri prvej návšteve Yellenovej v Číne. Skupina vedená zástupcami amerického ministerstva financií a čínskej centrálnej banky sa naposledy zišla v januári v Pekingu.
Čínsky parlament v marci oznámil, že vláda podnikne kroky na obmedzenie nadbytočnej priemyselnej kapacity. Peking ale tiež tvrdí, že nedávne zameranie USA a Európy na riziká pre ostatné ekonomiky v súvislosti s nadbytočnými kapacitami v Číne je zavádzajúce. Predstavitelia krajiny upozorňujú, že kritika podceňuje inovácie čínskych spoločností v dôležitých odvetviach a preceňuje význam štátnej pomoci pre ich rast. Clá a iné obmedzenia obchodu potom podľa nich pripravia spotrebiteľov po celom svete o zelené energetické alternatívy, ktoré sú dôležité pre splnenie globálnych cieľov v oblasti klímy.