USA nemajú jasnú predstavu o vojnovej stratégii Ukrajiny, píše denník The New York Times (NYT). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytoval na sociálnych sieťach takmer denne aktuálne informácie o ruskej invázii. Virálne videozáznamy ukazovali účinnosť západných zbraní v rukách ukrajinských síl a Pentagón pravidelne organizoval brífingy o vývoji vojny.

Napriek tomu, že všetky tieto správy prúdia na verejnosť, americké spravodajské služby majú o ukrajinských operáciách menej informácií, ako by chceli, a podľa súčasných a bývalých predstaviteľov majú oveľa lepší obraz o ruskej armáde, jej plánovaných operáciách a jej úspechoch a neúspechoch, vysvetľuje NYT.

Vlády často zatajujú informácie verejnosti z dôvodu operačnej bezpečnosti. Tieto informačné medzery vo vláde USA by však mohli Bidenovej administratíve sťažiť rozhodovanie o tom, ako zamerať vojenskú pomoc, keď posiela Ukrajine zbrane za miliardy dolárov.

Nehovoria všetko

Americkí predstavitelia uviedli, že ukrajinská vláda im poskytla len málo utajovaných informácií alebo podrobností o svojich operačných plánoch, a ukrajinskí predstavitelia priznali, že Američanom nepovedali všetko.

Ako ďalej denník píše, americká spravodajská komunita zhromažďuje informácie o takmer každej krajine vrátane Ukrajiny. Americké špionážne agentúry však vo všeobecnosti zameriavajú svoje úsilie na zhromažďovanie informácií o nepriateľských vládach, ako je Rusko, a nie o súčasných priateľoch, ako je Ukrajina. A zatiaľ čo Rusko bolo 75 rokov hlavnou prioritou amerických špiónov, pokiaľ ide o Ukrajinu, Spojené štáty pracovali na budovaní ich spravodajskej služby, nie na špehovaní ich vlády.

Slepé miesta

Výsledkom boli podľa bývalých predstaviteľov špionážnych služieb niektoré „slepé miesta“.

„Koľko toho naozaj vieme o tom, ako sa Ukrajine darí?" povedala Beth Sannerová, bývalá americká  spravodajská dôstojníčka. „Nájdete človeka, ktorý vám s istotou povie, koľko vojakov Ukrajina stratila, koľko kusov techniky stratila?"

Aj bez úplného obrazu o vojenskej stratégii a situácii na Ukrajine presadzuje Bidenova administratíva nové kapacity, ako napríklad raketové delostrelecké systémy. Ukrajina očakáva príchod výkonnejších západných zbraňových systémov, keďže obe strany vojny utrpeli ťažké straty vo východnej časti Donbasu, uvádza NYT.

Predstavitelia Pentagónu tvrdia, že na posielanie zbraní majú zavedený spoľahlivý proces, ktorý sa začína žiadosťou Ukrajincov a zahŕňa posúdenie USA, aký druh vybavenia potrebujú a ako rýchlo ho môžu zvládnuť.

Neúplný obraz

Niektoré európske agentúry tvrdia, že pre Ukrajinu bude ťažké, ak nie nemožné, získať späť územie, ktoré Rusko zabralo od februárovej invázie, ale americké spravodajské služby sú menej pesimistické, uviedli predstavitelia. Napriek tomu sú v ukrajinskej obrane trhliny a otázky o stave ukrajinských vojenských síl a stratégii v Donbase vytvorili pre Spojené štáty neúplný obraz.

Avril Hainesová, riaditeľka tajných služieb USA, minulý mesiac na vypočutí v Senáte vypovedala, že „je veľmi ťažké povedať", koľko ďalšej pomoci by Ukrajina mohla prijať.

Dodala: „V skutočnosti máme pravdepodobne viac informácií o ruskej strane ako o ukrajinskej."

Za posledný týždeň poskytla Ukrajina viac informácií. Prezident Zelenskyj osobne navštívil frontové línie a boje v Severodecku označil za „mimoriadne ťažké". Priznal tiež, že denne zomiera až 100 ukrajinských vojakov, a opísal, ako Rusko obsadilo pätinu krajiny.

Podľa analytikov môžu byť otvorenejšie verejné vyhlásenia vlády predstupňom k rozhovoru s obyvateľstvom o strategických rozhodnutiach, ktoré treba prijať v Donbase.

Zelenskyj bude musieť vysvetľovať

„Pravdepodobne prebieha diskusia o tom, či stiahnuť všetky obranné sily, ktoré by mohli byť uväznené, ak zostanú," povedal Stephen Biddle, profesor medzinárodných vzťahov na Kolumbijskej univerzite. „Ak dôjde k zámernému stiahnutiu, Zelenskyj to bude musieť vysvetliť nejakým spôsobom, ktorý zrejme nebude hádzať flintu do žita ukrajinským zbraniam. Ak sa rozhodne stiahnuť tieto jednotky, bude musieť ukrajinskému ľudu povedať nejaký príbeh a vysvetliť straty, ktoré by mohli utrpieť, ak by zostali, je logický spôsob, ako to urobiť."

Ako ďalej NYT uvádza, neúplné spravodajstvo o Ukrajine má ešte jeden dôvod - počasie. Oblačnosť obmedzila využiteľnosť satelitov.

Chcú vytvoriť obraz silnej armády

Spojené štáty poskytujú Ukrajine pravidelné spravodajské informácie takmer v reálnom čase o polohe ruských síl, ktoré Ukrajinci využívajú na plánovanie operácií a úderov a na posilnenie svojej obrany.

Ale aj pri rozhovoroch na vysokej úrovni s generálom Markom Milleym, predsedom Zboru náčelníkov štábov, alebo Lloydom J. Austinom, ministrom obrany, sa ukrajinskí predstavitelia delia len o svoje strategické ciele, nie o podrobné operačné plány. Ukrajinské utajovanie prinútilo amerických vojenských a spravodajských predstaviteľov, aby sa snažili dozvedieť, čo sa dá, od iných krajín pôsobiacich na Ukrajine, z výcvikov s Ukrajincami a z verejných komentárov prezidenta Zelenského, uviedli americkí predstavitelia.

Podľa týchto predstaviteľov chce Ukrajina pred verejnosťou aj pred svojimi blízkymi partnermi prezentovať obraz sily. Vláda sa nechce deliť o informácie, ktoré by mohli naznačovať oslabenie odhodlania alebo vzbudzovať dojem, že by nemusela zvíťaziť. Ukrajinskí predstavitelia v podstate nechcú prezentovať informácie, ktoré by mohli povzbudiť Spojené štáty a ich ďalších západných partnerov, aby spomalili tok zbraní.

Na príkaz Spojených štátov Ukrajina roky sprísňovala ochranu svojich vojenských a spravodajských služieb pred ruskými špiónmi. Informovanie iných krajín o svojich plánoch a operačnej situácii by mohlo odhaliť slabé miesta, ktoré by Moskva mohla využiť, ak by sa o nich dozvedela ruská armáda.

Zelenskyj sa „prekecol“

Ukrajinci nie sú vždy takí opatrní, pokiaľ ide o americké operačné plány. Zelenskij raz verejne oznámil, že minister obrany Austin a minister zahraničia Antony Blinken prídu do Kyjeva na návštevu, čo sa americkí predstavitelia snažili utajiť.

Spojené štáty majú lepšie odhady ruských strát na životoch a na vybavení, povedal pre NYT vysoký americký predstaviteľ. Napríklad Agentúra pre obranné spravodajstvo odhaduje, že počet ukrajinských vojakov zabitých v boji je podobný ako počet ruských, ale agentúra má oveľa nižšiu mieru dôvery vo svoj odhad ukrajinských strát.

Nevedia, či by bola Ukrajina schopná Rusko poraziť

Podľa Sannerovej však môže dôjsť k potenciálnym nákladom, ak spravodajská komunita nebude môcť verejnosti alebo Kongresu predložiť úplnejší obraz o vojenských vyhliadkach Ukrajiny. Ak Rusko postúpi ďalej, nepochopenie stavu ukrajinskej armády by mohlo spravodajskú komunitu vystaviť obvineniam, že politikom neposkytla úplný obraz o vyhliadkach Ukrajiny vo vojne.

„Všetko sa týka ruských cieľov a ruských vyhliadok na splnenie ich cieľov," povedala Sannerová. „Nehovoríme o tom, či by ich Ukrajina mohla byť schopná poraziť. A mne sa zdá, že tým, že o tom verejne nehovoríme, sa pripravujeme na ďalšie zlyhanie spravodajských služieb," dodala bývalá americká  spravodajská dôstojníčka, uzatvára The New York Times.

Ďalšie dôležité správy

Pentagon - sídlo amerického ministerstva obrany vo Washingtone
Neprehliadnite

Medzi Pentagónom a Kongresom stúpa napätie. Dôvodom sú miliardy pre Ukrajinu