Približne 200 ľudí sa v nedeľu zhromaždilo v blízkosti Bieleho domu vo Washingtone a požadovalo slobodu pre obyvateľov Číny. Chceli tak vyjadriť podporu čínskym demonštrantom, ktorí už niekoľko týždňom protestujú proti prísnym protipandemickým opatreniam a vyzývajú na politické zmeny v krajine. 

Protestujúci zhromaždení na washingtonskom námestí Freedom Plaza symbolicky podporili Číňanov zapálením sviec a transparentmi s heslami požadujúcimi koniec diktatúry, cenzúry, vlády čínskej komunistickej strany a prezidenta Si Ťin-pchinga.

V rukách tiež držali prázdne hárky papiera vyjadrujúce tichý protest proti cenzúre, ktoré sa stali symbolom súčasnej vlny demonštrácií v Číne trvajúcej od konca novembra.

Protesty vypukli po ničivom požiari v meste Urumči, pri ktorom zahynulo najmenej desať ľudí. Na čínskom internete sa rozšírili tvrdenia, že počet obetí bol v skutočnosti ešte vyšší a že k nemu prispeli prísne proticovidové opatrenia. Časť obyvateľov údajne nemohla vybehnúť z horiacej budovy preto uzamknuté východy, iní vraj opustili byty príliš neskoro pre obavy, aby neporušili platné reštrikcie. Čínske úrady to popierajú.

Na nedeľňajšom zhromaždení vo Washingtone sa zúčastnili i Ujguri, Tibeťania a príslušníci ďalších menšín, ktoré sú pod prísnym dohľadom čínskych úradov.

Ďalšie dôležité správy

Žena s ochranným rúškom používa iPhone 7. novembra 2022 v Pekingu. Čína v pondelok hlásila najvyšší počet nakazených za posledných šesť mesiacov. Stalo sa tak napriek tomu, že komunistická vláda v Pekingu nepoľavuje v uplatňovaní čoraz nepopulárnejšej stratégie nulovej tolerancie covidu, spojenej so zavádzaním striktných lockdownov.  Americká spoločnosť Apple v nedeľu večer oznámila, že jej továreň v Čeng-čou funguje len vo výrazne obmedzenom režime. Upozornila preto svojich zákazn
Neprehliadnite

Zmierni Čína politiku nulovej tolerancie covidu-19? Infektológ odporúča zmeniť klasifikáciu