V roku 2019 získala Ursula von der Leyenová funkciu predsedníčky Európskej komisie len tesnou väčšinou deviatich hlasov europoslancov. Tento rok vo voľbách 6. až 9. júna to vyzerá na oveľa tvrdšiu hru s číslami, uvádza Politico.

Existuje veľmi reálna šanca, že nemecká konzervatívna politička jednoducho nezíska potrebné hlasy. Na to, aby vyhrala, musí prekonať dve hlavné politické prekážky. Po prvé, potrebuje získať podporu od kvalifikovanej väčšiny z 27 lídrov EÚ v Európskej rade, o ktorej budú rozhodovať počas povolebného stretnutia koncom júna. Po druhé, musí získať aspoň 361 hlasov od 720 poslancov Európskeho parlamentu, aby bola potvrdená voľba lídrov počas následného tajného hlasovania v parlamente.

Stredopravá Európska ľudová strana (EPP) disponuje hlasmi 12 lídrov, od ktorých sa dá očakávať, že U. von der Leyenovú podporia. Vždy existuje riziko, že sa niečo môže pokaziť: Francúzsky prezident Emmanuel Macron by mohol presadzovať iného kandidáta a nemecký kancelár Olaf Scholz pochádza zo socialistického tábora.

Prieskumy naznačujú, že EPP by po voľbách mohla v parlamente disponovať 170 kreslami. Otázni sú však socialisti a liberáli. Všetko bude závisieť od toho, ktoré krajiny získajú najvyššie posty v Bruseli – napríklad obchodné a ekonomické pozície v komisii – a ktoré politické strany získajú vedúce úlohy vo výboroch parlamentu.

Ak sa U. von der Leyenovej podarí získať podporu zo strany EPP, liberálnej skupiny Obnovme Európu a Socialistov a demokratov, podľa odhadov prieskumu verejnej mienky by to predstavovalo približne 390 kresiel. To by ju dostalo tesne nad úroveň 361 hlasov, ale nie je to také jednoduché. Odborníci varujú, že aj keď im lídri strán nariadia, aby podporili U. von der Leyenovú, je pravdepodobné, že niečo viac ako desať percent zákonodarcov v každej z týchto skupín bude buď proti nej, alebo sa zdrží hlasovania.

Ďalšie dôležité správy

KK40 Brusel - Na snímke predsedníčku Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie na záver mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 18. apríla 2024. Lídri členských krajín EÚ sa vo štvrtok ráno vrátili do budovy Európskej rady v Bruseli, aby pokračovali v ekonomickej časti mimoriadneho dvojdňového samitu. Témou ich rokovaní je hospodárska budúcnosť EÚ s dôrazom na ochranu jednotného trhu, budovanie únie kapitálových trhov a konkurencieschopnosť. FOTO TASR/AP

E
Neprehliadnite

Robí obrovskú politickú a ekonomickú chybu, Ursula von der Leyenová zožala kritiku