Nemecká energetická spoločnosť Uniper, kľúčový dovozca plynu, zatvára polovicu kancelárskych priestorov vo svojom sídle a zníži teploty v tých, ktoré zostanú otvorené, aby ušetrila plyn. Uviedli to noviny Rheinische Post.

Tento krok prichádza v čase, keď sa spoločnosť snaží udržať nad vodou aj po tom, ako ju znárodnila vláda.

Šetrenie vo veľkom

Finančná situácia Uniperu sa totiž stále zhoršuje, keďže musí výpadky v dodávkach ruského plynu riešiť nákupom omnoho drahšej suroviny na spotovom trhu. Nemecký kancelár Olaf Scholz v septembri rozhodol o zoštátnení spoločnosti, ktorá je dôležitá pre energetickú bezpečnosť krajiny a jej kolaps by mohol spôsobiť turbulencie v celej ekonomike.

Spoločnosť sa snaží šetriť, kde sa dá. Už vypla všetky prístroje a lampy v 50 percentách svojich kancelárskych priestorov v Düsseldorfe, obmedzila upratovanie a znížila teplotu na 14 stupňov, čo je najnižšia možná teplota bez poškodenia budovy, uviedol hovorca pre noviny.

V kanceláriách, kde ľudia stále pracujú, sa teploty znížili na 20 stupňov, uvádza sa v správe.

Uniper nie je jediný

Noviny Rheinische Post uviedli, že aj energetická spoločnosť E.ON podniká kroky na zníženie spotreby energie vo svojich budovách najmenej o 20 percent prostredníctvom opatrení, ako je vypínanie osvetlenia loga či vypínanie teplej vody tam, kde je to možné.

„Túto zimu sa počíta každá kilowatthodina," povedal hovorca spoločnosti novinám.

Nemecko patrí ku krajinám, ktoré boli najzávislejšie od dodávok plynu z Ruska. Moskva však koncom augusta odstavila plynovod Nord Stream 1, pôvodne na trojdňovú údržbu. Ale ani po uplynutí tejto lehoty ho už neuviedla späť do prevádzky a odôvodnila to technickými problémami, z ktorých obvinila západné sankcie.

Neskôr došlo na Nord Stream 1 aj paralelnom potrubí Nord Stream 2 k sérii výbuchov, ktoré ich poškodili.

Ďalšie dôležité správy

KK28 archív Düsseldorf - Na archívnej snímke z 8. júla 2022 logo energetickej spoločnosti Uniper v nemeckom Düsseldorfe. Nemecko údajne uvažuje o zoštátnení energetickej spoločnosti Uniper, aby zabránilo kolapsu domáceho energetického systému. Firma je najväčším nemeckým dovozcom plynu. FOTO TASR/AP
FILE --Logo of the energy supplier Uniper at the group headquarters in Duesseldorf, Germany, July 8, 2022. (Roberto Pfeil/dpa via AP, file)
Neprehliadnite

Ak ceny plynu neklesnú, pomoc Nemecka Uniperu by mohla vzrásť až na 60 miliárd eur