V posledných rokoch sa počet úmrtí na cievnu mozgovú príhodu u dospelých vo veku 45 až 64 rokov výrazne zvýšil. Vyplynulo to z novej správy amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Miera úmrtnosti na mŕtvicu v tejto vekovej skupine medzi rokmi 2012 a 2019 stúpla o sedem percent a do roku 2021 o ďalších 12 percent. U mužov sa v roku 2022 mierne znížila, zatiaľ čo u žien ostala stabilná.
Cievna mozgová príhoda, ktorá nastáva pri zablokovaní prietoku krvi do mozgu alebo pri náhlom krvácaní do mozgu, môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu, dlhodobej invalidite či dokonca k smrti. Správa CDC neanalyzovala možné príčiny nárastu úmrtí na mŕtvicu, odborníci však uviedli niekoľko možných vysvetlení.
Nárast rizikových faktorov
Stále viac ľudí v strednom veku trpí cukrovkou, obezitou a vysokým cholesterolom. Okrem toho majú často zlé návyky, akými sú pitie alkoholu, nezdravá strava a nedostatok fyzickej aktivity. Všetky tieto faktory výrazne zvyšujú riziko mŕtvice.
Podľa epidemiológa Adama Vaughana zohráva pri náraste prípadov kľúčovú úlohu najmä vysoký krvný tlak. Výskyt hypertenzie, ktorá je najdôležitejším rizikovým faktorom vzniku cievnej mozgovej príhody, sa u ľudí v strednom veku zvýšil. Viac než polovica týchto osôb navyše nemá vysoký tlak pod kontrolou, pretože o ňom buď nevedia, alebo im lieky neúčinkujú.
Vynechanie lekárskych prehliadok
Vaughan poukázal na to, že svoju úlohu môžu zohrávať aj sociálno-ekonomické rozdiely. „Mnoho ľudí v tejto vekovej skupine môže mať obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, čo sťažuje diagnostiku a kontrolu rizikových faktorov a vedie k všeobecnému oneskoreniu liečby,“ dodal.
Nerozpoznávanie príznakov mŕtvice
Ešte stále existuje mylná domnienka, že mŕtvica postihuje iba starých ľudí. Ak sa symptómy mozgovej príhody objavia u mladších osôb, často im nevenujú dostatočnú pozornosť a môžu si ich zameniť s neškodnou bolesťou hlavy alebo únavou.
Podľa odborníkov je dôležité, aby sa ľudia naučili rozpoznávať príznaky mŕtvice. Sú nimi:
- náhla slabosť, závrate, nevoľnosť či krátka strata vedomia
- náhle tŕpnutie tváre a končatín, najmä na jednej strane tela
- náhle problémy s rečou alebo porozumením
- náhla silná bolesť hlavy
Ak tieto príznaky spozorujete u seba alebo ostatných, okamžite zavolajte záchranku. Rýchla liečba môže nielen zachrániť život, ale aj znížiť pravdepodobnosť poškodenia mozgu a zabrániť vzniku ďalšej mŕtvice.