Napriek úsiliu EÚ o potlačenie znečistenia ovzdušia zomiera v Európe na toxicitu čoraz viac ľudí. V roku 2021 zabila viac ľudí ako rok predtým. Podľa novej analýzy údajov Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) zostáva toxické ovzdušie najväčším environmentálnym zdravotným rizikom. Politico informuje, že prispieva k množstvu respiračných, kardiovaskulárnych a iných ochorení, ako cukrovka, astma, rakovina pľúc a mŕtvica.
EÚ je pritom na ceste k dosiahnutiu cieľov stanovených v Akčnom pláne nulového znečistenia, ktorý je súčasťou zelenej dohody. Zaväzuje Úniu, aby do roku 2030 znížila počet úmrtí súvisiacich so znečistením jemnými časticami (PM2,5) najmenej o 55 percent v porovnaní s úrovňami v roku 2005. Doteraz dosiahla zníženie o 41 percent.
Výkonná riaditeľka EEA Leena Ylä-Mononenová napriek tomu varovala, že „ak chceme naplniť ambície akčného plánu nulového znečistenia, ktorý hovorí, že do roku 2050 by sme nemali mať žiadny významný vplyv znečistenia na zdravie, budeme potrebovať zintenzívniť naše úsilie o naplnenie tejto ambície.“ Dúfa, že uvidí „posilnenie existujúcich noriem v legislatíve EÚ“.
V EÚ zomrelo v roku 2021 predčasne 253-tisíc ľudí v dôsledku znečistenia jemnými časticami, čo je o 15-tisíc ľudí viac ako v roku 2020. V správe sa uvádza, že 52-tisíc ľudí zomrelo v dôsledku vystavenia sa znečisteniu oxidom dusíka a 22-tisíc úmrtí možno pripísať krátkodobému vystaveniu ozónu v roku 2021, čo je o päťtisíc úmrtí viac ako v roku 2020.
Európsky komisár pre životné prostredie Virginijus Sinkevičius povedal: „Musíme sa zlepšiť a úroveň znečistenie ešte viac znížiť.“ Až 97 percent obyvateľov miest v EÚ bolo v roku 2021 vystavených znečisteniu jemnými časticami nad rámec odporúčaných usmernení Svetovej zdravotníckej organizácie. Pretrvávajú však regionálne rozdiely, čo znamená, že chudobnejšie regióny trpia vyššou úrovňou znečistenia ovzdušia.