Umelá inteligencia sa postupne stáva čoraz väčšou súčasťou spoločnosti. Veľkú rolu začína zohrávať v mnohých odvetviach, pričom zdravotníctvo nie je výnimkou. Vedci v spolupráci s lekármi predstavili nástroj na báze umelej intelegencie, ktorý je schopný pomôcť v boji s rakovinou mozgu, píše Bloomberg.

Týždne skráti na minúty

Nástroj, v skratke prezývaný CHARM, dokáže podľa obrázkov v pomerne krátkom čase vyhodnotiť a analyzovať mozgový nádor, takzvaný glióm. Za normálnych okolností lekárom takáto analýza môže trvať niekoľko dní až týždňov. Na základe údajov, ktoré lekárom CHARM poskytne, môžu následne zvoliť lepšie postupy pri operácii, ako aj zlepšiť celkové vyhliadky pacienta na prežitie.

Vedci pri programovaní algoritmu nástroja CHARM použili fotografie gliómov pri operáciách. Výsledky, ktoré im ponúkol, potom porovnali s diagnózou konkrétnych pacientov. Ako sa ukázalo, CHARM je v porovnaní s inými systémami umelej inteligencie schopný presnejšie vyhodnotiť profil konkrétneho mozgového nádoru.

Presná diagnóza

Práve presnosť pri profilovaní nádoru je najväčšou výhodou nástroja CHARM. Lekárom dáva čas na naplánovanie konkrétnych krokov a pomáha im určiť napríklad to, koľko mozgového tkaniva musia pacientovi pri operácii odobrať.

CHARM takisto dokáže rozoznať, či je nádor zhubný alebo nezhubný, ako aj to, aký agresívny je konkrétny glióm. Pri najagresívnejších formách, takzvaných glioblastómoch, v súčasnosti druhý rok po diagnóze prežije iba 17 percent pacientov.

Nástroj CHARM ukazuje, že umelá inteligencia má v oblasti zdravotníctva veľký potenciál. Ako však poukazujú vedci, CHARM bude dôležité otestovať v praxi. Miesto na zlepšenie sa ponúka napríklad v prípade presnosti genetických testov. V tejto oblasti totiž CHARM zatiaľ nie je taký dobrý, ako pri profilovaní gliómov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Rakovina trápi čoraz viac mladých ľudí. Vedci hovoria o epidémii a príčina im stále uniká