Nástroje generatívnej umelej inteligencie sú už tu a prinášajú so sebou nekonečný potenciál, pokiaľ ide o možnosti ich zneužitia. Ľudia ich môžu napríklad počas volieb použiť na tvorbu dezinformácií. Tieto nástroje navyše často vymýšľajú zaujaté odpovede postavené na nesprávnych informáciách. Študenti zas vďaka nim dokážu v testoch ľahšie podvádzať.

Miliardár Bill Gates si myslí, že prechod na AI je minimálne tak dôležitý ako vynájdenie počítača. Aj jeho ale spomenuté problémy znepokojujú, píše magazín Forbes. Spoluzakladateľ Microsoftu verí, že nástroje umelej inteligencie možno využiť na riešenie problémov, ktoré sami vytvorili.

Jedným z najznámejších problémov veľkých jazykových modelov je ich tendencia „halucinovať“ alebo vytvárať nepravdivé či škodlivé informácie. Môže za to skutočnosť, že tieto modely trénujú na obrovskom množstve údajov z internetu, ktorý je plný dezinformácií a predsudkov. Gates aj napriek tomu verí, že je možné vytvoriť nástroje AI, ktoré si budú vedomé chybných údajov v týchto dátach a dokonca aj zaujatých predpokladov, ktoré generujú.

„AI modely zdedia akékoľvek predsudky zakomponované do textu, na ktorom trénujú. Som optimista a verím, že časom budú modely umelej inteligencie schopné rozoznať pravdu od fikcie. Jedným z riešení je integrovať do AI ľudské hodnoty a vyšší stupeň uvažovania,“ uzavrel Gates.

Ďalšie dôležité správy

Umelá inteligencia jefenomén, ktorý čoraz častejšie zasahuje do našich životov.
Neprehliadnite

Umelá inteligencia. Bublina alebo záchrana pre ekonomiku a akciové trhy?