Ukázalo sa, že četbotom s umelou inteligenciou chýba pri generovaní odpovedí nielen presnosť, ale aj zmysel pre humor. K tomuto záveru začiatkom júna dospeli výskumníci z Google DeepMind, informuje portál Business Insider.
Vedci v rámci výskumu požiadali dvadsiatich profesionálnych komikov, aby pri písaní vtipov otestovali četboty ChatGPT od OpenAI a Gemini od Google. Netrvalo dlho a zabávači si všimli hneď niekoľko problémov. Četboty podľa nich aj napriek presným promptom produkovali nudné, generické a politicky korektné vtipy. Čierny humor a sexuálne narážky boli tabu, a tak si komici museli väčšinu vtipov aj tak dokončovať sami.
Ďalším problémom četbotov je podľa nich akási samocenzúra. „Nepísali mi žiadne vtipy s čiernym humorom, pretože si mysleli, že sa chystám spáchať samovraždu,“ prezradil jeden zo zabávačov. Veľké jazykové modely navyše odmietali písať akýkoľvek urážlivý obsah, pokiaľ terčom srandy neboli heterosexuálni bieli muži zo západných krajín. „Napísal som vtipný monológ o ázijských ženách a četbot mi na to povedal, že sa zaviazal podporovať rešpektujúce a inkluzívne prostredie,“ vysvetlil jeden z komikov. Keď však toho istého četbota požiadal o vytvorenie podobného monológu o belochovi, softvér to bez najmenších problémov urobil.
To, že dva najpopulárnejšie četboty nemajú zmysel pre humor, môže byť pre technologické firmy problém. Ich cieľom je, aby boli tieto nástroje natoľko zaujímavé, že si užívatelia za ich prémiové verzie ochotne priplatia.