Ukrajinský námorný koridor prepravil za posledných 11 mesiacov dovedna 60 miliónov ton nákladu, a to najmä z prístavov v Odeskej oblasti. Udialo sa tak napriek ruským útokom na prístavnú infraštruktúru. Ako referuje web The Guardian s odvolaním sa na ukrajinský úrad pre námorné prístavy, až 40,6 milióna ton z tohto celkového množstva predstavoval vývoz obilia do 46 krajín sveta.

„Aj napriek vojne a zákerným útokom nepriateľa na prístavnú infraštruktúru vrátane skladovacích hangárov pre poľnohospodárske produkty zostáva Ukrajina kľúčovým hráčom v globálnej potravinovej bezpečnosti. Najmä pokiaľ ide o export obilia do krajín Ázie a Afriky,“ napísal spomenutý úrad na Facebooku.

Po začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 Moskva zablokovala ukrajinské čiernomorské prístavy, čo Kyjev a jeho spojenci nazvali pokusom využiť globálne zásoby potravín na vydieranie. Ukrajina následne musela nájsť alternatívne trasy a trhy. V auguste minulého roka vytvorilo ukrajinské námorníctvo koridor cez Čierne more.

Ďalšie dôležité správy

KK37 Štrasburg - Vlajky Európskej únie vejú s ukrajinskými vlajkami pred budovou Európskeho parlamentu 8. marca 2022 v Štrasburgu. Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi v utorok uviedol, že počet utečencov z Ukrajiny už prekonal hranicu dvoch miliónov. FOTO TASR/AP
European and Ukraine flags fly outside the European Parliament, Tuesday, March 8, 2022 in Strasbourg, eastern France. Europe's worst refugee crisis since World War II grew even more severe Tuesday, with U.N. officials report
Neprehliadnite

Ukrajina sa dohodla na reštrukturalizácii dlhu, makrofinančná situácia by sa mala zlepšiť