Dlho očakávané stíhačky F-16 budú na Ukrajine lietať počas niekoľkých týždňov, ukrajinskí a západní predstavitelia však varujú, že lietadlá pravdepodobne nebudú mať okamžitý vplyv na situáciu na bojisku.
Stíhačky budú pravdepodobne slúžiť na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá takmer každú noc čelí náletom dronov, striel a rakiet. Predstavitelia oslovení denníkom uviedli, že lietadlá aspoň spočiatku pravdepodobne nebudú lietať blízko frontu.
Belgicko, Dánsko, Holandsko a Nórsko sľúbili poskytnúť Ukrajine 80 lietadiel F-16, ale väčšina z nich dorazí až za niekoľko rokov. Nie je jasné, koľko stíhačiek Kyjev dostane tento rok, ale nebude to viac než jedna letka, ktorá predstavuje asi 20 lietadiel, odhaduje The Washington Post.
Ukrajina nemá vycvičených pilotov
Prekážku pre plné nasadenie predstavuje aj nízky počet vycvičených ukrajinských pilotov. Predpokladá sa, že prvú vlnu výcviku dokončilo do začiatku tohto leta iba šesť pilotov. Celkovo ich Ukrajina do programu vybrala „desiatky“, uviedol ukrajinský predstaviteľ obrany. Výcvikový program má ale len obmedzený počet miest.
Práci s lietadlom predchádza štvormesačná výučba angličtiny v Británii, kde sa piloti učia potrebnú terminológiu. Celkovo preto výcvik môže aj skúseným pilotom trvať rok.
„Hlavným obmedzením... je množstvo lietadiel a čas výcviku,“ uviedol ďalší nemenovaný ukrajinský činiteľ. „Ak má Rusko 300 stíhačiek a vy ich máte podstatne menej, nemôžete poriadne operovať,“ povedal a dodal, že jeho krajine chýbajú aj niektoré druhy technického vybavenia a ďalšie školenia pre údržbu.
Dodávok je málo a prichádzajú neskoro
Stroje F-16 americkej výroby boli najžiadanejšou položkou Ukrajiny smerom k západným spojencom, ktorí jej finančne aj vojensky od februára 2022 pomáhajú brániť sa proti rozsiahlej ruskej invázii. Očakávaná obmedzená úloha týchto lietadiel ale podľa denníka poukazuje na prehlbujúci sa rozpor medzi Kyjevom a jeho západnými podporovateľmi.
Americkí predstavitelia dlho tvrdili, že lietadlá F-16 pravdepodobne neposkytnú Ukrajine rozhodujúcu výhodu kvôli silnej ruskej protivzdušnej obrane. Ukrajinskí predstavitelia na to ale reagujú podobne ako v prípade inej techniky - stíhačiek F-16, dodal Západ málo, a urobil tak príliš neskoro.
Počet stíhačiek je nedostatočný
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina potrebuje viac než sto lietadiel F-16, aby mohla bojovať s obrovským ruským letectvom a súčasné množstvo stíhačiek označil za „nedostatočné“. „Rozhodnutie o F-16 je strategické,“ povedal v polovici tohto mesiaca. „Ich počet však zatiaľ strategický nie je,“ dodal.
Najväčšou úlohou F-16 tak nakoniec môže byť silná psychologická vzpruha pre Ukrajincov a naopak narušenie morálky ruských vojakov, domnieva sa analytička Becca Wasserová z expertného Centra pre novú americkú bezpečnosť (CNAS).
„Čo sa týka západného vojenského vybavenia pre Ukrajinu, je tu dosť jasný vzorec. Je potrebné okamžite, ale keď je dodané, často už táto operačná potreba neplatí,“ uvádza Becca Wasserová.
Bomby nedokážu zostreliť
Prítomnosť F-16 by ale mohla potenciálne zastrašiť ruské lietadlá, ktoré sa pre oslabujúcu ukrajinskú protivzdušú obranu v okolí frontu púšťajú do riskantných misii. Veľkú hrozbu pre Ukrajincov predstavujú najmä ničivé riadené kĺzavé bomby, ktoré je pre ukrajinskú armádu takmer nemožné zostreliť. Najlepším riešením je ešte pred vypustením zamieriť lietadlá alebo ich základne.
Ukrajinskí predstavitelia a piloti sa dlhodobo sťažujú na súčasnú zastaranú flotilu, ktorú tvoria lietadlá MiG-29, Su-27 a Su-24. Dosah ich radarov činí približne 40 kilometrov, čo je menej než majú obdobné, ale modernejšie ruské stroje. Radar F-16 však dokáže odhaliť ciele na vzdialenosť asi dvesto kilometrov, čo znamená, že sa ich piloti nemusia toľko vystavovať potenciálnemu nebezpečenstvu. Aj tak sú tieto americké lietadlá zastarané oproti najnovším ruským lietadlám.
Ukrajina odhaduje, že ruské letectvo disponuje až dvoma stovkami stíhačiek.