Bolo by proti záujmom Ukrajiny chcieť dobyť späť Krym. Hlavným problémom s Rusmi, ale hlavne ruskou elitou je to, že o Rusku uvažujú ako o veľmoci, ako aj o štáte, ktorý má oprávnené nároky patriace veľmociam, hovorí pre Rádio Sloboda (RFE/RL) britský historik z London School of Economics (LSE) Dominic Lieven.
„Dôležité je, že ak Boh dá, v určitej chvíli, v dôsledku zlyhania Putinovej politiky a... značných strát, ktoré Rusko v dôsledku (vojny na Ukrajine) utrpelo, sa poučíme a rozhodneme sa, že hrať na imperiálnu nostalgiu v 21. storočí, nie je úplne najlepší nápad."
Viac ako prímerie
Človek žije v nádeji, že sa to môže stať. Nestane sa to zo dňa na deň a, samozrejme, ani sa to nestane, pokiaľ tu bude súčasný režim. Je však možné si predstaviť aj niečo viac, než len prímerie, pokračuje.
„Viem si časom predstaviť, že Rusi a Ukrajinci neradi, no napriek tomu vo všeobecnosti akceptujú územné vyrovnanie, čo znamená, že Ukrajina stratí časť Donbasu a Krymu a Rusko uzná absolútnu ukrajinskú suverenitu a hranice nad všetkým ostatným. Nemyslím si, že je to pravdepodobné," priznáva.
Ako India a Pakistan
„Čo sa mi zdá ako najpravdepodobnejší scenár, je niečo, čo už viacero desaťročí trvá medzi Indiou a Pakistanom. Sedemdesiatpäť rokov od rozdelenia Britskej Indie. Samozrejme, India a Pakistan nebojovali celý čas. Mali aj prestávky, ale tie trvali len chvíľu, potom sa konflikt rozhorel znovu. A teraz dosiahol úroveň jadrovej konfrontácie," približuje politológ.
Najpravdepodobnejším scenárom je: Nedosiahnete mier (na Ukrajine); asi sa vám podarí dosiahnuť prímerie na nejakom úseku frontu a dosiahnete hromadenie zbraní, neustálu neistotu, obrovské plytvanie zdrojmi na oboch stranách, hovorí Lieven.
„Obávam sa, že toto je najpravdepodobnejší scenár. Nie je však jediný možný. Ak by si niekto vedel predstaviť skutočný mier založený na nie celkom pravdepodobnom akceptovaní územného kompromisu zo všetkých strán, som absolútne presvedčený, že by to bolo oveľa lepšie pre Ukrajincov aj Rusov a vlastne aj pre zvyšok sveta,“ dodáva Lieven.