Ukrajina zakázala používanie aplikácie na zasielanie správ Telegram v oficiálnych zariadeniach používaných vládnymi úradníkmi, vojenským personálom a zamestnancami v odvetviach dôležitých pre fungovanie štátu, pretože sa obáva, že tak Rusko môže špehovať správy aj užívateľov. Oznámila to podľa agentúry Reuters Rada národnej bezpečnosti a obrany, najvyšší bezpečnostný orgán krajiny.
Rada oznámila obmedzenia po tom, ako jej šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Kyrylo Budanov predložil dôkazy o schopnosti ruských tajných služieb túto platformu špehovať. Šéf ukrajinského centra pre boj s dezinformáciami Andrij Kovalenko ale na účte na Telegrame zdôraznil, že obmedzenia sa vzťahujú len na služobné zariadenia, nie na osobné prístroje.
Telegram hojne využívajú Ukrajinci aj Rusi. Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa stal dôležitým zdrojom informácií. Ukrajinskí bezpečnostní činitelia však opakovane vyjadrili obavy z jeho používania v čase vojny.
Telegram má sídlo v Dubaji. Založil ho Pavol Durov, ktorý sa narodil v Rusku, ale krajinu opustil v roku 2014 po sporoch s úradmi kvôli svojej sociálnej sieti VKontakte, pretože nechcel cenzurovať obsah a poskytnúť úradom prístup k informáciám o užívateľoch. Tento rok v auguste ho zatkli francúzske úrady a obvinilo ho kvôli nelegálnemu obsahu na Telegrame.
Ukrajinská bezpečnostná rada uviedla, že Budanov poskytol dôkazy o tom, že ruské tajné služby majú prístup k správam na Telegrame, vrátane zmazaných, a tiež k osobným údajom užívateľov. „Vždy som podporoval a budem podporovať slobodu slova, ale otázka Telegramu nie je otázkou slobody slova, ale otázkou národnej bezpečnosti," uviedol Budanov.
Po rozhodnutí Telegram vydal vyhlásenie, v ktorom uvádza, že nikdy nezverejnil ničia údaje ani obsah žiadnej správy. „Telegram nikdy neposkytol žiadne údaje o správach žiadnej krajine, vrátane Ruska. Zmazané správy sú zmazané navždy a technicky ich nemožno obnoviť, "uviedol Telegram. Dodal, že každý prípad toho, čo označil za uniknuté správy, bol preukázateľne dôsledkom zneužitia zariadenia, a to buď kvôli jeho zhabaniu alebo kvôli škodlivému softvéru.
Ukrajinské médiá odhadujú, že túto aplikáciu používa na komunikáciu 75 percent Ukrajincov a na konci minulého roka ju považovalo za dôležitý zdroj informácií 72 percent Ukrajincov. Prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zasadá v bezpečnostnej rade, ale tiež vojenskí velitelia a regionálni a mestskí úradníci pravidelne zverejňujú na Telegrame aktuálne informácie o vojne a informácie o dôležitých rozhodnutiach.