Kyjev žiada zahraničné firmy, aby prestali vyrábať čipy kompatibilné s ruským navigačným systémom Glonass. Tento systém totiž používa ruská armáda na raketové útoky na Ukrajinu. Ak nebude mať Rusko k zahraničným čipom prístup, bude musieť začať s výrobou vlastných, a to od nuly, uviedla podľa agentúry Unian ukrajinská vojenská rozviedka.
Glonass je sovietska analógia amerického systému GPS. Sovieti systém vyvíjali na zákazku ministerstva obrany od konca 70. rokov minulého storočia. Prvá družica systému bola umiestnená na obežnú dráhu v roku 1982. Glonass sa síce používa na vojenské aj civilné účely, podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky z neho ale ťaží hlavne ruská armáda, ktorá s jeho pomocou navádza rakety na ukrajinské mestá. Systém závisí od mikročipov vyrábaných zahraničnými spoločnosťami, čo je jeho slabé miesto.
„Zvyčajne ide o čipy na civilné použitie, ale Rusi ich používajú na armádne účely. Čipy dostávajú od systému Glonass súradnice a spracúvajú ich. Rakety sa s pomocou týchto informácií orientujú v priestore a cielia na ukrajinskú civilnú a energetickú infraštruktúru,“ oznámila rozviedka na Telegrame.
Čipy s podporou systému Glonass vyrábajú napríklad americké firmy Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, Trimble alebo Cavli Wireless, kanadské Sierra Wireless a NovAtel, švajčiarske U-blox a STMicroelectronics, britské Antenova a belgické Septentrio, vymenovala rozviedka. Podľa nej sa tieto čipy používajú napríklad v dronoch Orlan-10 a Šáhed-136, v raketách Iskander a Kinžal, Kalibr, Ch-101, Ch-555, Ch-38 alebo v salvových raketometoch Tornado-S a Smerč.