Čo je pre Európsku úniu dôležitejšie: členstvo Ukrajiny alebo európski farmári? Farmári tvrdia, že sa nedá konkurovať lacným dovozom z krajín mimo eurobloku, z ktorých mnohé pochádzajú z Ukrajiny. Znepokojujú ich aj vyššie náklady na palivo, ako aj environmentálne nariadenia Bruselu.
Európski lídri im zatiaľ ustupujú, aby hnev farmárov utíšili. Členské štáty EÚ sa dohodli na zavedení obmedzení na ukrajinský predaj poľnohospodárskych produktov, čím zasadili citeľnú ranu jeho vývozu. Na stretnutí 27 vládnych vyslancov Francúzsko podporilo Poľsko a požiadalo o zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny, vajec, cukru a pšenice, potvrdili pre Politico nemenované zdroje.
Portál pripomína, že do eurovolieb zostávajú už len tri mesiace. A niektorí predstavitelia EÚ údajne uviedli, že radšej treba dovtedy nechať prípadnú integráciu Ukrajiny, Moldavska a niekoľkých krajín západného Balkánu pod pokrievkou. „Buďme úprimní: nikto nechce o tomto [rozšírení] hovoriť pred európskymi voľbami,“ povedal jeden z nich.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa uchádza o druhé funkčné obdobie, napriek tomu sľúbila, že pripraví rozhovory o vstupe Ukrajiny do EÚ. Vo svojom prejave o stave Únie v septembri minulého roka uviedla, že sa to musí riešiť „dnes, ak chceme byť pripravení na zajtrajšok. Je čas, aby Európa opäť myslela vo veľkom a písala si svoj vlastný osud.“
Vojnou zničená Ukrajina s takmer 44 miliónmi obyvateľov by bola jedným z najväčších členských štátov Únie. Vzhľadom na počet obyvateľov by mal Kyjev značný vplyv v Európskom parlamente a Rade EÚ. Ukrajina by po začlenení mala jeden z najnižších HDP. To by značne zaťažilo kohéznu politiku eurobloku – financovanie, ktoré prúdi z bohatších regiónov do chudobnejších oblastí. Začlenenie Ukrajiny by podľa internej nóty Rady EÚ z minulej jesene mohlo znamenať približne 186 miliárd eur z fondov EÚ, ktoré do krajiny potečú počas siedmich rokov.