Ukrajina a Rusko v piatok v Istanbule separátne podpísali dohody s Organizáciou Spojených národov a Tureckom umožňujúce vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more, informuje TASR.

Dva rôzne dokumenty

Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Ako pripomína agentúra AFP, ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine.

Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu.

Neľahký zrod dohody

Na slávnostnom podpise zmluvy v istanbulskom paláci Dolmabahçe bol prítomný aj generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Guterres vo svojom príhovore uviedol, že dohoda sa nerodila ľahko. „Po tom, čo ma v apríli prijal prezident Erdogan, som sa stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Odvtedy sme na tom pracovali dennodenne," povedal Guterres.

Erdogan vo svojom vystúpení vyhlásil, že dohoda zabráni hladomoru, ktorý by inak postihol miliardy ľudí, a zmierni aj infláciu vo svete. Nad implementáciou dohody bude dohliadať spoločné koordinačné centrum v Istanbule.

Úloha Turecka

Turecko v spolupráci s OSN by malo zabezpečiť, aby nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu po vyložení obilia v zahraničných prístavoch neprevážali zbrane.

Erdogan v príhovore zároveň vyzval Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine, pretože konflikt zasahuje nielen tieto dve zúčastnené krajiny, ale celý svet. Vojna sa podľa neho musí skončiť za rokovacím stolom.

Situácia v prístavoch

V ukrajinských prístavoch je pre vojnu začatú Ruskom zablokovaných 20 až 25 miliónov ton obilia. Jeho dodávky sú pritom kľúčové pre viaceré krajiny Blízkeho východu a Afriky.

Ukrajina tvrdí, že Rusko čiernomorské prístavy zámerne blokuje a že ukrajinské obilie kradne. Moskva naopak vinu dáva Kyjevu. Ukrajina podľa nej zatiaľ neodminovala svoje pobrežie, takže preprava obilia nie je bezpečná. Kyjev odmieta odmínovať prístavy, pretože sa obáva, že ruská armáda potom zaútočí na ukrajinské čiernomorské pobrežie.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Washington - Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price počas tlačovej konferencie vo Washingtone v pondelok 22. februára 2021. FOTO TASR/AP 

State Department spokesman Ned Price speaks during daily press briefing at the State Dept., Monday, Feb. 22. 2021 in Washington. (Nicholas Kamm /Pool via AP)
Neprehliadnite

USA privítali dohodu o obnovení vývozu obilia z ukrajinských prístavov