Ukrajina zastavením tranzitu ropy od ruskej spoločnosti Lukoil ropovodom Družba vydiera Maďarsko a Slovensko, ktoré vo vojne medzi Ukrajinou a Ruskom presadzujú prímerie. Podľa agentúry MTI to v piatok uviedol šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás. O zastavení tranzitu ropy spolu v piatok podľa Úradu vlády SR znovu telefonicky hovorili premiér Robert Fico a jeho ukrajinský náprotivok Denys Šmyhal.
Vydieranie, tvrdí Budapešť
Maďarsko a Slovensko prestali ropu od ruskej spoločnosti Lukoil cez Ukrajinu dostávať, pretože Kyjev si túto firmu v júni pridal na svoj sankčný zoznam. Tým teraz zdôvodňuje, prečo nemôže tranzit ropy od tejto firmy umožniť. Ukrajina podľa Gulyása Maďarsko a Slovensko vydiera za mierový postoj týchto krajín. To je podľa neho od Ukrajincov nespravodlivé a Kyjev tým porušuje dohody s Európskou úniou.
Rusko pred viac ako dvoma rokmi vojnu proti Ukrajine rozpútalo. Maďarsko a jeho premiér Viktor Orbán čelia v EÚ kritike, podľa Bruselu udržiava s Moskvou až príliš úzke vzťahy, predovšetkým hospodárske. Maďarsko ruskú inváziu hneď na začiatku odsúdilo a v konflikte sa postavilo na stranu Ukrajiny.
„Ukrajina vydiera tieto dve krajiny, ktoré podporujú mier a prímerie,“ uviedol Gulyás na piatkovej tlačovej konferencii. „Ak sa situácia nevyrieši, bude nedostatok pohonných hmôt,“ varoval. Dodal, že zatiaľ síce nie je vzhľadom na vysoké zásoby dôvod na paniku, situáciu je ale podľa neho potrebné do septembra vyriešiť.
Riešenia tranzitnej krízy
„Jedným riešením je, že Ukrajina pripustí, že toto nemôže dvom členským krajinám EÚ robiť,“ povedal Gulyás. „Ďalším riešením je, že nám pomôže Európska komisia. A tretím, že nájdeme medzeru v zákonoch, ktorá umožní prepravu ropy niekým, kto sankciám nepodlieha,“ dodal.
Intenzívne rokovania s Ukrajinou na najvyššej politickej i odbornej úrovni sa podľa Úradu vlády SR budú konať v najbližších hodinách a dňoch. „Fico navrhol ukrajinskému náprotivkovi technické riešenie, na ktorom by muselo participovať viac štátov vrátane Slovenska,“ uviedol vo vyhlásení Úrad vlády. Nespresnil však, o aké riešenie ide.
Fico so Šmyhalom ohľadom problémov s dodávkami ruskej ropy telefonoval už minulý týždeň. Ukrajinského premiéra vtedy varoval, že krok Kyjeva by mohol viesť k zastaveniu dodávok nafty zo Slovenska na Ukrajinu.
Závislosť od Lukoilu
Rafinéria spoločnosti MOL na Slovensku a v Maďarsku sú od dodávok ropy od Lukoilu úplne závislé. Ropovod Družba, začínajúci v Rusku, sa delí na dve vetvy – severná vedie do Poľska a do Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Touto cestou vyvážajú ropu aj ďalšie ruské firmy, ktorým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do Česka podľa pondelkového oznámenia prevádzkovateľa ropovodov Mero pokračujú normálne.
V decembri 2022 začal platiť v EÚ zákaz dovozu ropy z Ruska. Dovoz cez Družbu získal pre Slovensko, Maďarsko a Českú republiku dočasnú výnimku, ktorá má umožniť týmto vnútrozemským štátom nájsť si iné zdroje dovozu ropy.
Maďarsko a Ukrajina
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó tento týždeň uviedol, že do Maďarska sa ropa môže dostávať len z Ruska a iba cez územie Ukrajiny. Alternatívne riešenie podľa neho pre chýbajúcu infraštruktúru neexistuje.
„Obnova tranzitu časti ruskej ropy je pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať,“ uviedol v piatok Úrad vlády SR.
Od ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 Maďarsko odmieta posielať Kyjevu zbrane, namiesto toho uprednostňuje humanitárnu pomoc a rokovania o ukončení konfliktu.
Budapešť 1. júla prevzala polročné predsedníctvo v Rade EÚ a Orbán sa čoskoro vydal do Kyjeva, Moskvy a Pekingu na cestu, ktorú označil za mierovú misiu. V EÚ si kvôli tomu vyslúžil kritiku. Predstavitelia únie uviedli, že na svoju cestu nemal mandát EÚ, a išlo tak o bilaterálne rokovania. Minister Szijjártó tento týždeň v rozhovore so švajčiarskym týždenníkom Die Weltwoche povedal, že Orbán EÚ nezastupoval.