Ukrajina v júli navýšila vývoz obilia na 4,27 milióna ton z vlaňajších 2,36 milióna ton. Deje sa tak napriek zosilneným útokom Ruska na ukrajinské prístavy. Pred začiatkom ruskej invázie len cez Čierne more vyvážala okolo šesť miliónov ton obilia mesačne. Dlhodobo patrí medzi najväčších producentov a exportérov pšenice a kukurice na svete.
Ukrajinský export sťažujú najmä ruské útoky na Odesu, ktorá je kľúčovým uzlom pre vývoz cez Čierne more, a na Izmajil v Odeskej oblasti, hlavný prístav na Dunaji, cez ktorý sa vozí obilie do Európy. Podľa údajov o vývoze Ukrajina v júli vyviezla 3,7 milióna ton poľnohospodárskeho tovaru z Odesy a 569-tisíc ton po Dunaji. V rovnakom mesiaci minulého roka to bolo 291-tisíc ton z Odesy a 2,07 milióna ton po Dunaji.
Ukrajina zatiaľ neoznámila, kam bude v júli vyvážať, ale v minulej sezóne vyviezla väčšinu pšenice do Španielska, Egypta a Indonézie a kukurica smerovala prevažne do Španielska a Číny.
„Robíme všetko pre to, aby sa obchodníci cítili komfortne aj vo vojnových podmienkach,“ povedal zástupca vedúceho ukrajinského prístavného úradu Dmytro Barinov. Cieľom ruských útokov je podľa Ukrajiny hlavne prístavná infraštruktúra. „Zasahujú presne navádzanými strelami, cielene ničia našu schopnosť vyvážať,“ dodal Dmytro Barinov.
Akcie v Čiernom mori minulý rok v lete umožnili Ukrajine vytvoriť a zabezpečiť vlastný námorný koridor pre vývoz poľnohospodárskych produktov potom, čo Moskva minulý rok nepredĺžila svoju účasť v obilnej dohode sprostredkovanej Tureckom a Organizáciou Spojených národov.