Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa rozšíria kompetencie súvisiace s ozdravným plánom. Zdravotnej poisťovni ho bude môcť po novom nariadiť aj pri strate, v dôsledku ktorej výška jej vlastného imania klesla pod minimálnu hodnotu základného imania.

Parlamentom schválená novela o zdravotnom poistení rieši aj problém takzvaných mŕtvych duší, teda poistencov, u ktorých možno predpokladať, že nežijú, ale v registroch nie je údaj o ich úmrtí. Zavedú sa nové dôvody pre zánik poistného vzťahu – vek nad 105 rokov, nečerpanie zdravotnej starostlivosti za posledných päť rokov, neexistujúca dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so všeobecným lekárom alebo neexistujúca komunikácie zdravotnej poisťovne s poistencom, či dlhodobý poistný vzťah k jednej poisťovni.

Po novom bude informácií o dočasných pracovných neschopnostiach zdravotným poisťovniam povinne poskytovať Národné centrum zdravotníckych informácií, nie zamestnávateľ. Novelou sa má ustanoviť aj legislatívny rámec pre poskytovanie benefitov zdravotnými poisťovňami. Úprava má rovnako poskytnúť legislatívnu oporu zverejňovania metodík, ak dôjde k prepočtu úhradového mechanizmu podľa klasifikačného systému diagnosticko-terapeutických skupín (DRG).

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nápis na budove, v ktorej sídli Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na Žellovej ulici v Bratislave 25. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

ÚDZS by mal disponovať väčšími kompetenciami pri nariaďovaní ozdravného plánu, rozhodla vláda